Honda

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponyksiążkilinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Honda Jazz ) Zmiana felgi na 15.


Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum HONDA Forum Strona Główna -> ( Honda Jazz ) Porady, problemy techniczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Sylpete

Auto Maniak



Dołączył: 27 Sie 2012
Posty: 805
Skąd jesteś (miejscowość / region): K-Pax
Posiadane auto: Honda Jazz GD1 1.4 i-DSI 2005r.
Piwa: 41/8
Wysłany: Pon 01 Paź 2012, 21:59
Temat postu:

Re: ( Honda Jazz ) Zmiana felgi na 15.


Dobra, zdolności kulinarnych nie mam ale odgrzałem tego kotleta...
Moje pytanie jest konkretne: czy ktoś z Was przesiadł się w Jazzie i-dsi (czyli II gen. 02-08r. - i tylko o ten pytam) z fabrycznych 14-stek na 15 calowe felgi? Powoli przymierzam się do drugiego kompletu i mam możliwość nabycia 15-tek.
Interesują mnie wasze odczucia po zmianie 14 -> 15 cali. "Oczywistą oczywistością" jest, że samochód lepiej się prowadzi na szerszej oponie z niższym profilem, powinien sprawniej hamować, wygląd bez wątpienia także zyska. Ale względy praktyczne? Zawieszenie Jazza - jak większość Hond - jest raczej sprężyste, nieprzesadnie komfortowe (ale jak dla mnie OK). Pytanie czy zmiana opony z 175/65R14 na 185/55R15 nie spowoduje drastycznego spadku komfortu? W trudnych warunkach bojowych (czyt. miejskich) - dziury, wyrwy, krawężniki i zapadnięte studzienki potrafią dać ostro w kość autu i pasażerom. Jak to wygląda po przejściu na niższy profil? Czy warto? Sęk w tym, że Jazzem śmiga moja żona, nie chciałbym aby po ewentualnym montażu 15-tek narzekała, że trzęsie i jest twardo...
Powrót do góry
Jazzman

Auto Maniak



Dołączył: 05 Paź 2010
Posty: 750
Skąd jesteś (miejscowość / region): Wrocław
Posiadane auto: Honda Jazz 1.3 i-dsi 83km 2008
Piwa: 41/19
Wysłany: Wto 02 Paź 2012, 13:46
Temat postu:

Re: ( Honda Jazz ) Zmiana felgi na 15.


Sylpete zaraz po zakupie stalowe 14" (175/65) zastąpiłem alu 15" z tym że nie w rozmiarze podanym przez Ciebie a 195/50. Stalowe posłużyły za zimowe tam zostawiłem profil 175/65/14.
Już niektóre wersje i-dsi w standardzie oferowały koła 185/55/15 ( Sport i Graphite).
Moje odczucia po zmianie są następujące-auto zdecydowanie lepiej hamuje, świetnie trzyma się w szybkich zakrętach i mniej buksuje kołami przy szybkim starcie ze skrzyżowania. Co do komfortu niestety niższy profil oznacza spadek komfortu ale ( wiele zależy też od samej opony z jakiego rodzaju mieszanki wykonana, stopień wzmocnienia ścianek bocznych itp.) i tu się nieco zdziwiłem nie jest to duży spadek komfortu, spodziewałem się drastycznej utraty komfortu. Przednie zawieszenie moim zdaniem lepiej wybiera nierówności natomiast tylna belka skrętna jest już mniej komfortowa i czuć to zwłaszcza na wysokich progach zwalniających bądź głębszych dziurach w jezdni. Różnice pomiędzy profilem 55/50 a 65 nie są moim zdaniem mocno odczuwalne na normalnej ( niezbyt dziurawej ) drodze dopiero na dużych dziurach, wyrwach oraz nierównej kostce rożnice są bardziej widoczne ale to tylko moje sugestie i ktoś może uważać inaczej. Kiedyś zadałem pytanie żonce, która tym autkiem więcej jeździ niż ja czy czuje różnice po zmianie z 14 na 15, powiedziała że nie Laughing i nawet lepiej jej się startuje z podporządkowanej bo koła nie mielą za bardzo i nie traci czasu na wyjazd. Na dłuższych nierównościach czasem odzywają się świerszcze w drzwiach ale pytanie czy to wina naszych dróg czy niskiego profilu, być może na profilu 65 też będzie to wyczuwalne, jak zmienie na zimówki to wówczas porównam, a może popełniłem jakiś błąd przy montażu boczków bo były ściągane-tego nie wiem.
Jeśli masz zamiar kupić nowe ALU to polecam dokupić oponki z rantem FR, moje mają i z niejednym krawężnikiem miały kontakt i ani opona ani felga nawet nie draśnięta-polecam:
http://beta.oponeo.pl/artykul/rant-ochronny-opon
Szkoda że rant FR jest dostępny tylko od profilu 55 w dół.
Co do samych felg nie chciałem kupować jakiś super czy kutych chciałem ładne ze średniej półki ale nie chciałem byle czego, wię zależało mi aby miały atest TUV, kupiłem Dezent :
http://www.alcar.pl/64760_PL.htm?webbid=6674
Jest na necie konfigurator felg ALCAR, możesz wpisać markę model auta a nawet zmienić kolor Jazza i możesz zmieniać wielkość, rodzaj felgi itp.
http://www.alcar.pl/AlcarKonfigurator/alloyv3/index.php?lcs=rpkjdhla2a
W taki właśnie sposób dobierałem u siebie a jak klikiniesz w informacje techniczne zobaczysz rozstaw, stopień odsadzenia, dedykowane rozmiary itp. Moje pasowały idealnie nic nie trzeba było poprawiać, wyglądają tak jak w temacie z wentylkami:
http://honda.auto.com.pl/forum/viewtopic.php?t=131549&postdays=0&postorder=asc&start=75
Jeśli przedkładać bezpieczeństwo ponad komort to zdecydowanie warto założyć niższe i szersze oponki, efektem ubocznym choć dla niektórych decydującym będzie ładniejszy wygląd auta, bo na 15 autko zdecydowanie lepiej wygląda, ale zdania jak zwykle będą podzielone.
Dodam tylko że też miałem pierwotnie kupić opony 185/55/15 ale jak zobaczyłem, że 195/50/15 są i tu ciekawostka sporo tańsze ( bo ponoć to typowy rozmiar) na nie właśnie się zdecydowałem dodatkowo w standardzie miały bardzo pomocny rant (w różnych markach opon inaczej nazywany).
Powrót do góry
Wystawiono 1 piw(a)
robox

Stały Bywalec



Dołączył: 09 Kwi 2010
Posty: 222
Skąd jesteś (miejscowość / region): Lotnisko
Posiadane auto: Honda City 1.4 2009
Piwa: 14/1
Wysłany: Wto 02 Paź 2012, 14:30
Temat postu:

Re: ( Honda Jazz ) Zmiana felgi na 15.


Sylpete swojego Jazza odbierałem na przełomie lutego i marca 2005 roku jeszcze na zimówkach 14", ale już oglądałem sobie alufelgi 15" do niego.Gdzieś w okolicach kwietnia rzeczone felgi pojawiły się na aucie,to były felgi Enzo V.Nałożyłem na nie opony Nokian NRHi wtedy nowość 185/55R15.Wg mnie było idealnie, po pierwsze wizualnie (kwestia gustu) po drugie trzymałem się wytycznych producenta, jednak ET felg było inne ale nie wystawały.Zalety oczywiste, lepszy kontakt z drogą, lepsze trzymanie w zakrętach a i profil nie mały z uwagi na krawężniki czy dziury.Utrata komfortu minimalna, u mnie było odwrotnie głupio się czułem jak zmieniałem na zimówki, jakoś gorzej mi się jeździło.Wtedy rozmiar 185/55R16 opon był swego rodzaju nowością, teraz jest tego od groma.Spalanie też jakoś nie wzrosło, a jeżeli już to minimalnie.
Powrót do góry
Wystawiono 1 piw(a)
Sylpete

Auto Maniak



Dołączył: 27 Sie 2012
Posty: 805
Skąd jesteś (miejscowość / region): K-Pax
Posiadane auto: Honda Jazz GD1 1.4 i-DSI 2005r.
Piwa: 41/8
Wysłany: Wto 02 Paź 2012, 21:27
Temat postu:

Re: ( Honda Jazz ) Zmiana felgi na 15.


Jazzman, robox wielkie dzięki, na wasze opinie czekałem bo pisaliście, że śmigacie/śmigaliście w i-dsi na 15-stkach.
W sumie to temat drugiego kompletu miałem ruszyć wiosną i miały to być 14-tki na standardowej gumie, z wcześniejszego pomysłu większych felg się wycofałem. Ponieważ jednak natknąłem się ciekawą ofertę kompletu 15-tek wraz z oponami z Jazza w wersji Sport sytuacja nieco się zakręciła i stąd prośba o opinie. Z tymi wypatrzonymi OEMami są tylko dwa problemy: po pierwsze fele same w sobie są fajne ale ET53 - felgi mocno chowają się w nadkolu i absolutnie nie widać że to 6x15. Problem #2 to opony na tej feldze - Potenza to konkretna, sztywna guma o sportowych ambicjach. Są w dobrym stanie więc nie byłoby sensu ich się pozbywać a ew. kupno innych opon niepotrzebnie podbijałoby koszty. Właściwą oponą można zrekompensować niedostatki komfortu pojawiające się na niższym profilu (sprawdzone w praktyce) ale w tym przypadku te Bridgestone'y nie są nastawione na komfort i raczej zmiana byłaby dosyć wyraźna.
Jazzman konfigurator (i ofertę) alcara poznałem przy okazji szukania felg do innego auta. Felgi mają dobre, solidne i ładne. Twoje Dezenty na Jazzie prezentują się zacne. Sama felga mnie nie powalała, ale na Jazzie to już malina. Dodatkowo w Twojej feli jest mniejszy offset niż w seryjnej więc auto stoi na kołach wizualnie "szerzej". No i szeroka guma też od razu wpada w oko.
Jazzman napisał:
Kiedyś zadałem pytanie żonce, która tym autkiem więcej jeździ niż ja czy czuje różnice po zmianie z 14 na 15, powiedziała że nie Laughing...

Heh, chciałbym żeby moja połowica też tak powiedziała Very Happy

No i na koniec to faktycznie ciekawostka (przynajmniej dla mnie) że 195/50 są nadal wyraźnie tańsze niż 185/55, np. w przypadku Dunlopa jakieś 60 zł na sztuce.
Wielkie dzięki za opinie, temat pozostaje otwarty.

Pzdr.
Powrót do góry
Jazzman

Auto Maniak



Dołączył: 05 Paź 2010
Posty: 750
Skąd jesteś (miejscowość / region): Wrocław
Posiadane auto: Honda Jazz 1.3 i-dsi 83km 2008
Piwa: 41/19
Wysłany: Czw 04 Paź 2012, 12:20
Temat postu:

Re: ( Honda Jazz ) Zmiana felgi na 15.


Sylpete napisał:
...Jazzman konfigurator (i ofertę) alcara poznałem przy okazji szukania felg do innego auta. Felgi mają dobre, solidne i ładne. Twoje Dezenty na Jazzie prezentują się zacne. Sama felga mnie nie powalała, ale na Jazzie to już malina. Dodatkowo w Twojej feli jest mniejszy offset niż w seryjnej więc auto stoi na kołach wizualnie "szerzej". No i szeroka guma też od razu wpada w oko...


Wiem, że Alcar nie jest Ci obcy, ale dałem namiary bo inni też czytają ten temat i może komuś się przyda. Co do Dezentów F rzeczywiście optycznie poszerzają auto przy tym nigdzie nie wystają i nie ocierają a szeroka guma też robi swoje, widziałem kiedyś ids-i na innych alu w rozmiarze 16" z oponami 205 ale moim zdaniem to już przesada na nasze drogi choć optycznie ciekawie.
Napisz na jakie fele i gumy ostatecznie się zdecydowałeś.
Powrót do góry
Reklama








Wysłany: Czw 04 Paź 2012, 12:20
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
Sylpete

Auto Maniak



Dołączył: 27 Sie 2012
Posty: 805
Skąd jesteś (miejscowość / region): K-Pax
Posiadane auto: Honda Jazz GD1 1.4 i-DSI 2005r.
Piwa: 41/8
Wysłany: Nie 07 Paź 2012, 22:23
Temat postu:

Re: ( Honda Jazz ) Zmiana felgi na 15.


Jazzman napisał:
Napisz na jakie fele i gumy ostatecznie się zdecydowałeś.
Postanowiłem skorzystać z okazji i przygarnąłem ten felunek, o którym pisałem. Cholernie ciężko znaleźć oryginały w używkach, ceny nowych obręczy w ASO powalają więc okazje trzeba łapać (ale absolutnie nie mam nic do produktów firm trzecich). OEM-owe 15-stki z wersji Sport made by Enkei w świetnym stanie plus Potenze właściwie bez śladów zużycia. Czyli jeśli chodzi o koła to będzie fabryczny setup. Największa zaleta: podobają się żonie Smile
I wszystko ładnie, pięknie tylko pewnie z braku czasu nie będę miał w tym sezonie okazji ich wypróbować... Choć - jeśli aura pozwoli i wygospodaruję trochę czasu - pewnie nałożę nowe koła na parę dni, bo kusi mnie żeby skonfrontować 14- z 15-tkami.
Wielkie dzięki Panowie za wszystkie opinie!
Powrót do góry
hodunek

Czytelnik



Dołączył: 14 Lut 2014
Posty: 3
Skąd jesteś (miejscowość / region): Białystok
Posiadane auto: Jazz 1.4 2006
Piwa: 0/0
Wysłany: Pią 14 Lut 2014, 13:24
Temat postu:

Re: ( Honda Jazz ) Zmiana felgi na 15.


Cześć wszystkim, pytanie na początek:

Mam Jazza 1.4 2006. Założone zimówki 175/65/14, ale tak się składa, że zostały mi z poprzedniego auta 185/60/15. Z kalkulatorów wynika że o ok. 19mm średnica przekracza dopuszczalne rozmiary, ale może ktoś jednak założył u siebie z sukcesem ? No i dochodzi temat felg, ale już doczytałem że z MINI pasowałyby, to już mniejszy problem. Dajcie znać, czy ktoś ma u siebie 185/60/15 w Jazzie II. Dzięki z góry, pozdrawiam Smile
Powrót do góry
Bob/jazz

Czytelnik



Dołączył: 02 Lut 2014
Posty: 9
Skąd jesteś (miejscowość / region): Radlin
Posiadane auto: Honda, Jazz,
Piwa: 0/1
Wysłany: Sob 22 Lut 2014, 09:57
Temat postu:

Re: ( Honda Jazz ) Zmiana felgi na 15.


Witam! Ja mam oryginalne alumy z Jazz rozmiar 15, opony 185/55
Jak Honda tak wymyśliła to pewnie najlepsza konfiguracja. Pozdrawiam!
Powrót do góry
gadu-gadu
cyberbrat

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 12 Sie 2012
Posty: 251
Skąd jesteś (miejscowość / region): Szczecin
Posiadane auto: Honda Jazz 1.4 2005 + LPG
Piwa: 10/8
Wysłany: Sob 22 Lut 2014, 10:38
Temat postu:

Re: ( Honda Jazz ) Zmiana felgi na 15.


mam felgi BBS 15" opony kleber hydraxer 195/50r15

jazz trzyma się asfaltu jak przyklejony
_________________
http://japancars.ru/index.php?route=catalog/honda
Powrót do góry
hodunek

Czytelnik



Dołączył: 14 Lut 2014
Posty: 3
Skąd jesteś (miejscowość / region): Białystok
Posiadane auto: Jazz 1.4 2006
Piwa: 0/0
Wysłany: Sro 02 Kwi 2014, 13:19
Temat postu:

Re: ( Honda Jazz ) Zmiana felgi na 15.


OK, info dla zainteresowanych:

185/60/15 pasują do Jazz II, mimo ok. 18mm nadmiaru średnicy względem skrajnych wartości w kalkulatorze zamienników, przed chwilą założyli panowie, odczuwalnie lepsze trzymanie (zmieniałem z 175/65/14), na progach nic nie dobija, nie odczuwam żadnej różnicy w komforcie przy przejeżdżaniu przez nierówności, więc wszystko gra, felgi to 15 z mini
Powrót do góry
skryty21

Dyskutant



Dołączył: 07 Kwi 2014
Posty: 94
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kraków/Jasło/Trzcinica
Posiadane auto: Honda Jazz II (GD5), 1.2, cool, 2004
Piwa: 1/2
Wysłany: Wto 15 Kwi 2014, 10:54
Temat postu:

Re: ( Honda Jazz ) Zmiana felgi na 15.


Ja kupiłem oryginalne aluminiowe felgi 15" (450zł allegro) i założyłem na nie Bravuris 2 195/50 R15 H82 (720 zł) + założenie i wyważenie (60zł - troche po znajomości).

Samochodzik jest bardzo przyczepny i zwrotny. Na wybojach rzuca mniej.

Zaznaczam że to moje pierwsze autko i prawko mam od listopada...
Powrót do góry
Leny85bb

Czytelnik



Dołączył: 08 Kwi 2014
Posty: 5
Skąd jesteś (miejscowość / region): Bielsko-Biała
Posiadane auto: Jazz GD1 1.4 & Civic EG4 B16A2
Piwa: 0/0
Wysłany: Wto 15 Kwi 2014, 15:30
Temat postu:

Re: ( Honda Jazz ) Zmiana felgi na 15.


Ja kupiłem Jazza II na oryginalnych felgach Hondy 15cali z oponami 185/55/15 i autko całkiem fajnie sie prowadzi, nie ma prolemów z kręceniem kierownicą itp. Obecnie tymczasowo wrzuciłem do niego felgi z mojego Civica też 15cali ale troszke szersze i z oponą 195/50/15 trzyma sie jeszcze lepiej i nic złego sie nie dzieje. W Jazzach sportach chyba fabrycznie były montowane felgi 15cali więc nie ma sie co obawiać.
Powrót do góry
kedlaw07

Auto Maniak



Dołączył: 25 Sie 2010
Posty: 4370
Skąd jesteś (miejscowość / region): Opole/opolskie Polska
Posiadane auto: Jazz sx-cool 1.2 i-dsi 2006, Hyundai i20, UFO 2007 1,8 Mruczek w aucie
Piwa: 177/54
Wysłany: Sro 16 Kwi 2014, 12:23
Temat postu:

Re: ( Honda Jazz ) Zmiana felgi na 15.


Witam,

widzę że coraz bardziej te 15 są popularne. Ja śmigam od 8 lat na czternastkach - Yokohamach i jeżeli miałbym je zmienić to tylko na stalowe, bo obawiam się tych oryginalnych dziur na naszych drogach. To że autko prowadzi się lepiej to samo przez się wiadomo.
_________________
Jeżeli uważasz, że POMOGŁEM POSTAW PIWO. Kupiłeś jazza przeczytaj Akcje serwisowe Hondy
Stan licznika: 182 500 km Honda obecny olej: 0W20 Amsoil, aku 35Ah-6L www.kotekmruczek.5v.pl
www.kotekmruczek.cba.pl
Powrót do góry
Jazzman

Auto Maniak



Dołączył: 05 Paź 2010
Posty: 750
Skąd jesteś (miejscowość / region): Wrocław
Posiadane auto: Honda Jazz 1.3 i-dsi 83km 2008
Piwa: 41/19
Wysłany: Nie 20 Kwi 2014, 23:16
Temat postu:

Re: ( Honda Jazz ) Zmiana felgi na 15.


Witam,
Pytanie do tych, którzy przeszli na felgi 15” w szerszej gumie, jakie są wasze odczucia w kontekście przyspieszenia w stosunku do węższych 14” ? Nie chodzi mi o prędkość maxymalną tylko o subiektywne odczucia np. z szybkiego startu po zatrzymaniu, ewentualnie reakcji na natychmiastowe, mocne wciśnięcie gazu na pierwszych 3 biegach ?

--------------------------------
TYLKO 83 KM ALE DAJĄ RADĘ!
Powrót do góry
Sylpete

Auto Maniak



Dołączył: 27 Sie 2012
Posty: 805
Skąd jesteś (miejscowość / region): K-Pax
Posiadane auto: Honda Jazz GD1 1.4 i-DSI 2005r.
Piwa: 41/8
Wysłany: Nie 20 Kwi 2014, 23:39
Temat postu:

Re: ( Honda Jazz ) Zmiana felgi na 15.


Jazzman napisał:
Witam,
Pytanie do tych, którzy przeszli na felgi 15” w szerszej gumie, jakie są wasze odczucia w kontekście przyspieszenia w stosunku do węższych 14” ? Nie chodzi mi o prędkość maxymalną tylko o subiektywne odczucia np. z szybkiego startu po zatrzymaniu, ewentualnie reakcji na natychmiastowe, mocne wciśnięcie gazu na pierwszych 3 biegach ?

Wiesz, tutaj jeszcze dużą rolę grają inne właściwości samej opony, nie tylko ich szerokość. Np. ja na zimę mam 14-stki a na lato 15-stki o diametralnie różnych parametrach (np. opory toczenia). Więc mam wrażenie, że na większych felach ciut gorzej się zbiera. Niby na szerszych oponach start od zera do x km/h powinien być lepszy (bo lepiej się lepią do asfaltu) ale tą mocą i momentem jak w Jazzie nie jest łatwo zerwać przyczepność. Za to te nieokrzesane 15-stki 185/55 (Bridgestone Potenza - głośne, twarde, podnoszące zużycie paliwa) na zakrętach trzymają nieporównywalnie lepiej niż 175/65 R14.
Wychodzi na to, że ostateczne wnioski można wysnuć gdy obie felgi obute są w ten sam model opony.
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum HONDA Forum Strona Główna -> ( Honda Jazz ) Porady, problemy techniczne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
Strona 2 z 3
Ogłoszenia sprzedaży - Honda Jazz »

Opinie o samochodach Honda Jazz - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Honda Jazz ) Porady, problemy techniczne


HondaAccord

29 900

2010r.

288 850 km

lubelskie

HondaJazz

12 800

2006r.

169 957 km

pomorskie

HondaJazz

18 490

2008r.

196 559 km

pomorskie

HondaCivic

19 900

2008r.

178 000 km

małopolskie

HondaCivic

81 900

2017r.

77 300 km

śląskie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group




Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System