Honda

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponyksiążkilinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Honda Jazz ) Jazz szarpie powyżej 2 tys. obrotów


Idź do strony 1, 2, 3  Następny
 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum HONDA Forum Strona Główna -> ( Honda Jazz ) Porady, problemy techniczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mahay

Debiutant



Dołączył: 16 Sie 2013
Posty: 14
Skąd jesteś (miejscowość / region): Białystok
Posiadane auto: Honda Jazz LS 1.4 2002
Piwa: 0/2
Wysłany: Pią 16 Sie 2013, 10:24
Temat postu:

Jazz szarpie powyżej 2 tys. obrotów


Na wstępie chciałem powitać wszystkich serdecznie Smile Z tego co kojarzę, podobny temat już w tym dziale był, jednak nie znalazłem w nim rozwiązania swojego problemu (poza tym, wydaje mi się że mój jest trochę inny) Na początku sierpnia dołączyłem do szczęśliwego grona posiadaczy Hondy Jazz, jednak od razu pojawił się w niej pewien problem. Mianowicie, samochód jeździ bardzo ładnie, płynnie - do momentu, w którym nie podkręci się mu obrotów powyżej 2 tys (raz szarpało do tego stopnia, że samochód stracił jakąkolwiek moc, zapalił się check engine, po czym byłem zmuszony awaryjnie zjechać na pobocze Wink ). Podejrzewałem że może być to kwestia świec/cewek, dlatego je wymontowałem w celu obejrzenia. Okazało się, że styki łączące świece z cewkami są całkowicie zaśniedziałe (samochód jest z 2002 roku), to też poddane zostały gruntownemu oczyszczeniu. Zadowolony, ruszyłem na jazdę próbną, po czym stwierdziłem że problem ustał Smile (samochód nawet się nie zadławił nawet przy prawie 4 tys obrotów). Jednak dzisiaj z rana, po zatankowaniu na rodzimym Orlenie 7 litrów PB95 historia zaczęła się na nowo. Silnik kompletnie się zadławił, zapaliła się lampka check engine. Czy ktoś z posiadaczy Jazzek miał podobny problem? Słyszałem że podobne objawy może dawać niesprawny zawór EGR, jednak poprzedni właściciel wymieniał go przy 100 tys. km przebiegu (samochód ma przejechane 115 tys. - nie jest kręcony, przed zakupem sprawdzało go ASO). Mój Jazz pochodzi z 2002 roku, a jeździ na silniku 1.4. Jeżeli ktoś ma pomysł gdzie może leżeć problem - bardzo prosiłbym o pomoc.

Pozdrawiam serdecznie
Powrót do góry
Jazzman

Auto Maniak



Dołączył: 05 Paź 2010
Posty: 750
Skąd jesteś (miejscowość / region): Wrocław
Posiadane auto: Honda Jazz 1.3 i-dsi 83km 2008
Piwa: 41/19
Wysłany: Pią 16 Sie 2013, 11:19
Temat postu:

Re: ( Honda Jazz ) Jazz szarpie powyżej 2 tys. obrotów


Trudno jednoznacznie postawic wlasciwa diagnoze. Za taki stan odpowiedzialne moga byc np. Swiece(jest ich 8, kiedy wymieniane?) Cewki, wtryski czy przepustnica lub EGR. Moja rada -podjechac do serwisu i odczytac bledy z zapalonego check.
Powrót do góry
Mahay

Debiutant



Dołączył: 16 Sie 2013
Posty: 14
Skąd jesteś (miejscowość / region): Białystok
Posiadane auto: Honda Jazz LS 1.4 2002
Piwa: 0/2
Wysłany: Pią 16 Sie 2013, 11:35
Temat postu:

Re: ( Honda Jazz ) Jazz szarpie powyżej 2 tys. obrotów


Dzięki za odpowiedź Smile Raczej wykluczyłbym EGR (chyba mało prawdopodobne żeby padł po przejechanych 15 tys km - chociaż, kto wie?) Jak pisałem, na pewien czas pomogło przeczyszczenie styków na linii cewki - świece (wszystkie 8 przeczyszczone), jednak problem pojawił się ponownie po zalaniu świeżym paliwem. Pojęcia zielonego nie mam kiedy poprzedni właściciel wymieniał świece - chociaż zużyte nie są, więc raczej nie przejechał na nich więcej niż 40 tys. km. Dzisiaj wymieniam filtr powietrza na nowy (stary cały zapchany), ale raczej nie w tym leży problem. Prawdopodobnie następne w kolejności czeka mnie wymiana wszystkich świec (przymierzam się do NGK). Mam tylko nadzieję że nie jest to któraś z cewek, bo do najtańszych nie należą - a ja jestem świeżo po zakupie auta, więc portfel świeci pustkami Evil or Very Mad
Powrót do góry
pieta

Auto Maniak



Dołączył: 27 Gru 2012
Posty: 1560
Skąd jesteś (miejscowość / region): warszawa
Posiadane auto: honda jazz 2007 1.4 i-dsi - prawie jak civic ;)
Piwa: 26/4
Wysłany: Pią 16 Sie 2013, 14:45
Temat postu:

Re: ( Honda Jazz ) Jazz szarpie powyżej 2 tys. obrotów


cena 8 swiec w aso (NGK) to circa 150 zl z tego co pamiętam i należy je wymieniac co 40 tys km.
Na cewkach się nie wyznaje wiec nic nie powiem, ale skoro sa zasniedziale to chyba należy je wymienić a nie poddac przeczyszczeniu Razz
Odnosnie mechaniora w Bialymstoku i okolicach to kuzyn ostatnio mi wspominal wiec jak jesteś zainteresowany to się mogę dopytać o tego fachowca od japonczykow. Szczegoly na prv żeby nie smiecic Cool
Powrót do góry
kedlaw07

Auto Maniak



Dołączył: 25 Sie 2010
Posty: 4370
Skąd jesteś (miejscowość / region): Opole/opolskie Polska
Posiadane auto: Jazz sx-cool 1.2 i-dsi 2006, Hyundai i20, UFO 2007 1,8 Mruczek w aucie
Piwa: 177/54
Wysłany: Pią 16 Sie 2013, 14:55
Temat postu:

Re: ( Honda Jazz ) Jazz szarpie powyżej 2 tys. obrotów


Witam,

Mahay napisał:
Cytat:
Podejrzewałem że może być to kwestia świec/cewek, dlatego je wymontowałem w celu obejrzenia. Okazało się, że styki łączące świece z cewkami są całkowicie zaśniedziałe (samochód jest z 2002 roku), to też poddane zostały gruntownemu oczyszczeniu. Zadowolony, ruszyłem na jazdę próbną, po czym stwierdziłem że problem ustał Smile (samochód nawet się nie zadławił nawet przy prawie 4 tys obrotów).
Przeczyszciłeś wszystko i było fajnie Smile
Cytat:
Jednak dzisiaj z rana, po zatankowaniu na rodzimym Orlenie 7 litrów PB95 historia zaczęła się na nowo. Silnik kompletnie się zadławił, zapaliła się lampka check engine.
Nie wiem czy to ORLENOWSKIE paliwo ma coś z tym wspólnego ale na forum już niektórzy pisali o problemach po tankowaniu na w/w stacjach. U mnie tylko LOTOS i jest bezproblemowo, a Orlen to szerokim łukiem omijam. Chyba że już muszę to tylko 5L i szukam, swojego firmowego.

Tak też sobie pomyślałem o filtrze paliwa - wymienia się razem z pompą - bo to jedna całość - wymiana co 72 miesiące lub 120 tys.
A jak u ciebie wygląda sprawa z wymianą oleju i filtra ? Bo jeżeli tak samo jak z tym kabinowym to trzeba też o tym jak najszybciej myśleć. Na forum jest temat o olejach

Podepnę się również pod radę Jazzman'a nalezy pojechać do ASO i odczytać błędy. Wtedy będziesz wiedział na czym stoisz, oraz zobaczyć co tak naprawdę było robione a co nie.

Na forum jest umieszczona serwisówka - manual - do twojego jazza - taka techniczna. Polecam pobrać, zawsze można zerknąć.

PS. Witam na forum wśród grona Jazzmanów Smile
_________________
Jeżeli uważasz, że POMOGŁEM POSTAW PIWO. Kupiłeś jazza przeczytaj Akcje serwisowe Hondy
Stan licznika: 182 500 km Honda obecny olej: 0W20 Amsoil, aku 35Ah-6L www.kotekmruczek.5v.pl
www.kotekmruczek.cba.pl
Powrót do góry
Reklama








Wysłany: Pią 16 Sie 2013, 14:55
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
Mahay

Debiutant



Dołączył: 16 Sie 2013
Posty: 14
Skąd jesteś (miejscowość / region): Białystok
Posiadane auto: Honda Jazz LS 1.4 2002
Piwa: 0/2
Wysłany: Pią 16 Sie 2013, 15:31
Temat postu:

Re: ( Honda Jazz ) Jazz szarpie powyżej 2 tys. obrotów


pieta napisał:
cena 8 swiec w aso (NGK) to circa 150 zl z tego co pamiętam i należy je wymieniac co 40 tys km.
Na cewkach się nie wyznaje wiec nic nie powiem, ale skoro sa zasniedziale to chyba należy je wymienić a nie poddac przeczyszczeniu Razz
Odnosnie mechaniora w Bialymstoku i okolicach to kuzyn ostatnio mi wspominal wiec jak jesteś zainteresowany to się mogę dopytać o tego fachowca od japonczykow. Szczegoly na prv żeby nie smiecic Cool


Mam ojca mechanika, więc póki co walczymy z tym we 2 Wink Ale w razie niepowodzenia, na pewno będę się odzywał Smile

kedlaw07 napisał:
Nie wiem czy to ORLENOWSKIE paliwo ma coś z tym wspólnego ale na forum już niektórzy pisali o problemach po tankowaniu na w/w stacjach. U mnie tylko LOTOS i jest bezproblemowo, a Orlen to szerokim łukiem omijam. Chyba że już muszę to tylko 5L i szukam, swojego firmowego.


Co ciekawe, wcześniejsze tankowanie też zaliczyłem właśnie na Lotosie, i śmigał na nim aż miło...do dzisiaj Evil or Very Mad

kedlaw07 napisał:
Tak też sobie pomyślałem o filtrze paliwa - wymienia się razem z pompą - bo to jedna całość - wymiana co 72 miesiące lub 120 tys.


Jeżeli okaże się że wymiana świec nic nie da, będę szukał dalej Smile

kedlaw07 napisał:
A jak u ciebie wygląda sprawa z wymianą oleju i filtra ? Bo jeżeli tak samo jak z tym kabinowym to trzeba też o tym jak najszybciej myśleć. Na forum jest temat o olejach


Olej sprawdzało ASO przed zakupem - niedawno był wymieniany, filtry też w nie najgorszym stanie (poza filtrem powietrza - ale gość 99% przebiegu robił po wiejskich polnych drogach, o czym świadczyła cała zapaskudzona podsufitka od strony kierowcy - to też się zapchał Wink )

kedlaw07 napisał:
Podepnę się również pod radę Jazzman'a nalezy pojechać do ASO i odczytać błędy. Wtedy będziesz wiedział na czym stoisz, oraz zobaczyć co tak naprawdę było robione a co nie.


Tym razem nie kasuje błędu check engine (można to zrobić bardzo łatwo poprzez wyjęcie klemy z akumulatora Wink ), i w niedzielę (wtedy będę miał dostęp do warsztatu) podepnę auto pod komputer i zobaczę co się złego dzieje. Chociaż miałem kiedyś podobne doświadczenie z firmowym Seicento Van 1.1, i jedyne co można było odczytać to "Błąd na 3 cylindrze". Co prawda, pozwoli to określić z którym garem mam do czynienia, ale nadal nie będę wiedział czy jest to kwestia zużytej świecy, walniętego kabla, czy też cewki. No ale będziemy szukać Smile

Dzięki za odpowiedzi Smile
Powrót do góry
pieta

Auto Maniak



Dołączył: 27 Gru 2012
Posty: 1560
Skąd jesteś (miejscowość / region): warszawa
Posiadane auto: honda jazz 2007 1.4 i-dsi - prawie jak civic ;)
Piwa: 26/4
Wysłany: Pią 16 Sie 2013, 16:03
Temat postu:

Re: ( Honda Jazz ) Jazz szarpie powyżej 2 tys. obrotów


z tego co kojarze, był o tym zresztą watek ostatnio to standardowo przez modul diagnistyczny to z jazzem sobie za bardzo nie porozmawiasz Cool
Jak już pisałem wymiana swiec w jazzach to podstawa, tylko bierz denso lub NGK a nie tania chinszczyzne.
Z doświadczenia wiem ze Bialystok to miasto oszczędnych ludzi Very Happy ale akurat oszczędzanie na jazzie wychodzi bokiem Cool

A kasowanie bledow przez odlaczenie napięcia to żadna ameryka Panie Very Happy

Natomiast blad na trzecim cylindrze to z tego co kojarze z włoszczyzny to wlasnie wypadajaca cewka (co akurat jest popularna przypadloscia silnikow fire. Żeby nie było ze nie dyskryminuje wloszczyzne-cewka oryginalnie jest produkcji firmy Bosch Very Happy )
Powrót do góry
Mahay

Debiutant



Dołączył: 16 Sie 2013
Posty: 14
Skąd jesteś (miejscowość / region): Białystok
Posiadane auto: Honda Jazz LS 1.4 2002
Piwa: 0/2
Wysłany: Pią 16 Sie 2013, 16:40
Temat postu:

Re: ( Honda Jazz ) Jazz szarpie powyżej 2 tys. obrotów


2 dni temu udało mi się Jazzkę podpiąć pod OBD2 - ScanXL wykrył ją, jednak nie mogłem sprawdzić kodu błędu bo go wcześniej skasowałem właśnie poprzez wspomniany reset akumulatora Wink Zobaczymy co pokaże tym razem Smile
Powrót do góry
pieta

Auto Maniak



Dołączył: 27 Gru 2012
Posty: 1560
Skąd jesteś (miejscowość / region): warszawa
Posiadane auto: honda jazz 2007 1.4 i-dsi - prawie jak civic ;)
Piwa: 26/4
Wysłany: Pią 16 Sie 2013, 23:45
Temat postu:

Re: ( Honda Jazz ) Jazz szarpie powyżej 2 tys. obrotów


Zawsze można do ASO podjechać. W Białym nie powinno być to aż tak droga impreza, ale rozumiem ze jak ma się ojca mechanika to ta opcja nie ma miejsca Wink
Powrót do góry
Mahay

Debiutant



Dołączył: 16 Sie 2013
Posty: 14
Skąd jesteś (miejscowość / region): Białystok
Posiadane auto: Honda Jazz LS 1.4 2002
Piwa: 0/2
Wysłany: Sob 17 Sie 2013, 12:29
Temat postu:

Re: ( Honda Jazz ) Jazz szarpie powyżej 2 tys. obrotów


Do ASO będę uderzał w ostateczności, a przynajmniej od momentu w którym odbiję trochę finansowo po zakupie Wink

Swoją drogą, dzisiaj rano kontrolka check engine zgasła (sama z siebie), a auto znowu przestało szarpać. Póki co, stawiam na padające świece i właśnie je będę wymieniał w przyszłym tygodniu Smile
Powrót do góry
Flik77

Auto Maniak



Dołączył: 29 Paź 2010
Posty: 1081
Skąd jesteś (miejscowość / region): Świętokrzyskie
Posiadane auto: Honda Jazz LS 1.4 2005r.
Piwa: 24/17
Wysłany: Pon 19 Sie 2013, 09:27
Temat postu:

Re: ( Honda Jazz ) Jazz szarpie powyżej 2 tys. obrotów


Wydaje mi się, że padnięte świece nie powodują zapalenia się check engine- u mnie tak było.
Powrót do góry
Mahay

Debiutant



Dołączył: 16 Sie 2013
Posty: 14
Skąd jesteś (miejscowość / region): Białystok
Posiadane auto: Honda Jazz LS 1.4 2002
Piwa: 0/2
Wysłany: Pon 19 Sie 2013, 10:11
Temat postu:

Re: ( Honda Jazz ) Jazz szarpie powyżej 2 tys. obrotów


Prawdopodobnie powód był bardziej prozaiczny niż myślałem. Po wymianie filtra powietrza (który okazał się być w opłakanym stanie), mój Jazzik odetchnął wreszcie świeżym powietrzem i pracuje tak jak powinien Smile Skoro silnik poprzez zapchany filtr nie dostawał odpowiedniej ilości powietrza, to teoretycznie mogło go czasami szarpać Wink Póki co jest ok, co nie zmienia faktu że świece wymienię dla zasady - jednak różnica jest powalająca Smile
Powrót do góry
pieta

Auto Maniak



Dołączył: 27 Gru 2012
Posty: 1560
Skąd jesteś (miejscowość / region): warszawa
Posiadane auto: honda jazz 2007 1.4 i-dsi - prawie jak civic ;)
Piwa: 26/4
Wysłany: Pon 19 Sie 2013, 11:34
Temat postu:

Re: ( Honda Jazz ) Jazz szarpie powyżej 2 tys. obrotów


no bez kitu, jak ten filtr musial wygladac żeby generować chceck engine Shocked nie wierze Razz
a swiece w jazzie zmienia się co 40k, takie sa procedury serwisowe i tego należy się trzymać Razz to hondy zaleca się ngk lub denso i tego tez się należy trzymać Cool
Powrót do góry
kedlaw07

Auto Maniak



Dołączył: 25 Sie 2010
Posty: 4370
Skąd jesteś (miejscowość / region): Opole/opolskie Polska
Posiadane auto: Jazz sx-cool 1.2 i-dsi 2006, Hyundai i20, UFO 2007 1,8 Mruczek w aucie
Piwa: 177/54
Wysłany: Pon 19 Sie 2013, 21:14
Temat postu:

Re: ( Honda Jazz ) Jazz szarpie powyżej 2 tys. obrotów


Witam,

Mahay napisał:
Cytat:
Prawdopodobnie powód był bardziej prozaiczny niż myślałem. Po wymianie filtra powietrza (który okazał się być w opłakanym stanie), mój Jazzik odetchnął wreszcie świeżym powietrzem i pracuje tak jak powinien Smile Skoro silnik poprzez zapchany filtr nie dostawał odpowiedniej ilości powietrza, to teoretycznie mogło go czasami szarpać Wink Póki co jest ok, co nie zmienia faktu że świece wymienię dla zasady - jednak różnica jest powalająca
Czyli trzeba było zrobić podstawowy przegląd - taki na którym laik się zna - sprawdzić olej, filtr przeciw pyłkowy. Dostęp do filtru powietrza też nie jest problemem, pojemność płynów itp.
Tak jak ci napisałem zrób jeszcze dokładniejszy przegląd autka - stan okładzin hamulco0wych, klocki. Wszak masz ku temu możliwości.

tutaj masz linki - książka serwisowa do pobrania i wypalenia na cd.

Honda_Jazz_Fit_ESM.7z
http://75684.file4u.pl/download/3339604/Honda_Jazz_Fit_ESM.7z

Instrukcja obsługi
http://75684.file4u.pl/download/3339605/Honda_Jazz_2006_instrukcja_obslugi_PL_www.file4u.pl.rar

Gdyby były problemy ze ściągnięciem to napisz na prv.

PS. Mam teraz nadzieję że jesteś już szczęśliwym użytkownikiem Jazza

Myślałem że przyda ci się też to:
https://www.cdif2.com/?section=/mozliwosci/diagnoza/lista&make=113&action=list&result=1

Chociaż OBDE też może posłużyć ale tylko w podstawowych opcjach.
http://www.samochodowka.koszalin.pl/warsztaty/dzialy/bielicki/obd/systemobd2-eobd.htm
zobacz też to:
http://75684.file4u.pl/download/4785975/Systemy_OBD_www.file4u.pl.pdf

Niestety żadne oprogramowanie z wymienionych wyżej nie diagnozuje Jazza w pełni.
_________________
Jeżeli uważasz, że POMOGŁEM POSTAW PIWO. Kupiłeś jazza przeczytaj Akcje serwisowe Hondy
Stan licznika: 182 500 km Honda obecny olej: 0W20 Amsoil, aku 35Ah-6L www.kotekmruczek.5v.pl
www.kotekmruczek.cba.pl
Powrót do góry
Wystawiono 1 piw(a)
Mahay

Debiutant



Dołączył: 16 Sie 2013
Posty: 14
Skąd jesteś (miejscowość / region): Białystok
Posiadane auto: Honda Jazz LS 1.4 2002
Piwa: 0/2
Wysłany: Wto 20 Sie 2013, 10:44
Temat postu:

Re: ( Honda Jazz ) Jazz szarpie powyżej 2 tys. obrotów


kedlaw07 napisał:
Witam,

Mahay napisał:
Cytat:
Prawdopodobnie powód był bardziej prozaiczny niż myślałem. Po wymianie filtra powietrza (który okazał się być w opłakanym stanie), mój Jazzik odetchnął wreszcie świeżym powietrzem i pracuje tak jak powinien Smile Skoro silnik poprzez zapchany filtr nie dostawał odpowiedniej ilości powietrza, to teoretycznie mogło go czasami szarpać Wink Póki co jest ok, co nie zmienia faktu że świece wymienię dla zasady - jednak różnica jest powalająca
Czyli trzeba było zrobić podstawowy przegląd - taki na którym laik się zna - sprawdzić olej, filtr przeciw pyłkowy. Dostęp do filtru powietrza też nie jest problemem, pojemność płynów itp.
Tak jak ci napisałem zrób jeszcze dokładniejszy przegląd autka - stan okładzin hamulco0wych, klocki. Wszak masz ku temu możliwości.

tutaj masz linki - książka serwisowa do pobrania i wypalenia na cd.

Honda_Jazz_Fit_ESM.7z
http://75684.file4u.pl/download/3339604/Honda_Jazz_Fit_ESM.7z

Instrukcja obsługi
http://75684.file4u.pl/download/3339605/Honda_Jazz_2006_instrukcja_obslugi_PL_www.file4u.pl.rar

Gdyby były problemy ze ściągnięciem to napisz na prv.

PS. Mam teraz nadzieję że jesteś już szczęśliwym użytkownikiem Jazza

Myślałem że przyda ci się też to:
https://www.cdif2.com/?section=/mozliwosci/diagnoza/lista&make=113&action=list&result=1

Chociaż OBDE też może posłużyć ale tylko w podstawowych opcjach.
http://www.samochodowka.koszalin.pl/warsztaty/dzialy/bielicki/obd/systemobd2-eobd.htm
zobacz też to:
http://75684.file4u.pl/download/4785975/Systemy_OBD_www.file4u.pl.pdf

Niestety żadne oprogramowanie z wymienionych wyżej nie diagnozuje Jazza w pełni.


Wielkie dzięki za pomoc - stawiam piwko Wink Zdecydowanie teraz mogę powiedzieć że dołączyłem do szczęśliwego grona posiadaczy Jazzek Smile aczkolwiek, nawet pomimo wcześniejszych problemów, zakochałem się w nim od pierwszej jazdy. Dzięki za książki serwisowe oraz instrukcje, na pewno się wczytam Smile Również dziękuję za oprogramowanie do OBD2 Wink

Pozdrawiam Wink
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum HONDA Forum Strona Główna -> ( Honda Jazz ) Porady, problemy techniczne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Strona 1 z 3
Ogłoszenia sprzedaży - Honda Jazz »

Opinie o samochodach Honda Jazz - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Honda Jazz ) Porady, problemy techniczne


HondaCR-V

69 900

2016r.

227 000 km

mazowieckie

HondaAccord

39 900

2010r.

159 000 km

wielkopolskie

HondaCivic

34 500

2013r.

236 000 km

śląskie

HondaCivic

7 900

2002r.

204 323 km

mazowieckie

HondaCR-V

65 990

2015r.

187 000 km

śląskie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group




Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System