Honda

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponyksiążkilinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Honda City ) Kamera cofania - wykonanie



 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum HONDA Forum Strona Główna -> ( Honda City ) Porady, problemy techniczne.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bolobol

Dyskutant



Dołączył: 19 Sie 2008
Posty: 63
Skąd jesteś (miejscowość / region): Śląsk - Górny
Posiadane auto: Honda City, 1.3 100 KM 2009 (03.2010)
Piwa: 3/2
Wysłany: Pon 05 Maj 2014, 03:05
Temat postu:

Kamera cofania - wykonanie


Zgodnie z wcześniejszą obietnicą, parafrazując znane porzekadło "słówko się rzekło... kamera zabudowana", pochwalę się, opiszę sposób i problemy przy zabudowie, wrażenia z użytkowania oraz i udostępnię fotki z tego "wydarzenia". Wink
Zatem po kolei; na Allegro, zakupiłem kamerę cofania zabudowaną w ramce tablicy rejestracyjnej, oraz wyświetlacz, zabudowany w nakładce na lusterko wsteczne,


będącym jednocześnie i lusterkiem wstecznym i monitorem 4,3"



Z tyłu wyświetlacza znajdują się 3 przyciski, którymi ustawić można jasność, kontrast, nasycenie, format obrazu 16:9 lub 4:3 oraz wybór AV1 lub AV2, gdyż wyświetlacz może naprzemiennie korzystać z dwóch niezależnych źródeł sygnału.
W związku z tym zarówno wyświetlacz, jak i kamera posiadają możliwość podłączenia oddzielnego niezależnego od siebie zasilania mimo iż, ekranowanie kabla "wizyjnego" czincz łączącego oba te urządzenia, jest jednocześnie przewodem
masy ( - ) i w zasadzie wystarczyłoby podłączyć kamerę do " + " od świateł cofania i dowolnego " - " (masy) a wyświetlacz tylko do " + " (spod stacyjki) i układ zadziała.
(Ja wyświetlacz podłączyłem również i do " - " (masy), bo być może w przyszłości wykorzystam AV2)
Montaż na lusterku jest proty, zatem opis sobie daruję.
Przewody od wyświetlacza do bagażnika przeciągnąłem/ukryłem pod podsufitką

i plastikami słupków.
O ile montaż wyświetlacza jak i przeciągnięcie przewodów do bagażnika było proste i nie pochłonęło zbyt wiele czasu, o tyle montaż ramki i okablowania, okazał się dużym wyzwaniem. Ale po kolei;
otóż po zdjęciu starej ramki tablicy rejestracyjnej, okazało się, że oryginalne otwory w klapie bagażnika są za nisko, w związku z czym zamocowanie na nich ramki z kamerą byłoby niewskazane, gdyż ramka byłaby ok 4 cm za nisko. Nie pozostało mi nic innego jak "skaleczenie" klapy bagażnika i przykręcenie ramki w nowych otworach.

To jednak nie koniec problemów; okazało się bowiem, że górna krawędź ramki, jest bardzo szeroka - ok. (strzelam) 2 cm - przez co skutecznie zasłania oświetlenie tablicy rejestracyjnej. W związku z tym, zmuszony byłem trochę "nad nią popracować"

i zmienić/powiększyć szczeliny widoczne nad literą "S" do kształtu widocznego nad literą "M" (ten otwór jeszcze bardziej w prawo, to "wypadek przy pracy" - źle odmierzyłem, "szpara" była za krótka a ja za leniwy Wink )
Kolejnym wyzwaniem, było przeprowadzenie okablowania kamery do wnętrza klapy bagażnika a stąd, poprzez "kanał kablowy" zamocowany przy lewym pałąku/(zawiasie) bagażnika, do miejsca połączenia kabli tych z wyświetlacza, z tymi od kamerki.
W tym celu, zdemontowałem chromowaną osłonkę/("daszek") tablicy rejestracyjnej by w miejscu pomiędzy wycięciami/świetlikami lamp oświetlających tablicę wywiercić otwór na tyle duży, aby przeciągnąć przez niego zarówno wtyczki jak i trójnik/łącznik kabli. Następnie, po wymontowaniu lewej lampki oświetlenia tablicy, rozwierciłem nieco prawy dolny róg dziury po owej lampce na tyle, by można było zmieścić tam kable i ponownie zamontować lampkę.
Dalej było już z górki.
" + " od kamery do " + " światła cofania, " _ " do masy, czincz do czincza i...gotowe.

Teraz, zostało tylko przymocować tablicę rejestracyjną do ramki.
I tu kolejny, ale ostatni już problem. Ramka jest skonstruowana w ten sposób, że jedynym miejscem stabilizującym tablicę w ramce, jest kamera. Jeden punkt podparcia a w zasadzie mocowania, to trochę z mało, dlatego dolne rogi tablicy, przykręciłem dodatkowymi małymi, niewidocznymi z daleka wkrętami

Tyle o montażu - teraz kilka słów o wrażeniach z użytkowania.
Na początku byłem strasznie zawiedziony.
Po pierwsze: wyświetlacza nie można używać zamiast lusterka wstecznego a jedynie do precyzyjnego cofania. Jasna tyla szyba, (szczególnie w słoneczny dzień) na którą skierowane jest lusterko, niejako "oślepia" wyświetlacz, którego na tak jasnym tle prawie nie widać, za to wyświetlacz jako lusterko, działa znakomicie.
Ja opanowałem ten problem następująco; na lusterkach dojeżdżam (docofuję) na tyle, na ile mam pewność pozostałego miejsca, następnie zmieniam kąt ustawienia lusterka (tak jak robi się to w nocy, gdy ktoś z tyłu nas oślepia) kierując je na tylne siedzenia
i wtedy pojawia się dotychczas niewidoczny obraz z kamerki, przy pomocy którego, jestem w stanie "docofać" z dokładnością
do 5 cm.

Po wtóre, moja kamera przesyła obraz w formacie 4:3 (co na wyświetlaczu daje prostokąt o przekątnej ok 3,5"). Taki obraz, zachowuje naturalne proporcje, lecz jest mały i źle widoczny.
Po przetworzeniu go w wyświetlaczu na format 16:9 daje obraz o przekątnej 4,3" ale bez zachowanej proporcji, przez co jest nienaturalny i mylący (wieczorem, miałem problem z trafieniem w drzwi garażu).

"I to by było na tyle..."


Ostatnio zmieniony przez bolobol dnia Sro 07 Maj 2014, 12:31, w całości zmieniany 10 razy
Powrót do góry
-Miles-

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 23 Gru 2010
Posty: 308
Skąd jesteś (miejscowość / region): Wrocław
Posiadane auto: Honda Civic Tourer FL 2015
Piwa: 7/7
Wysłany: Pon 05 Maj 2014, 08:23
Temat postu:

Re: ( Honda City ) Kamera cofania - wykonanie


Sporo pracy, a znając życie aukcja na allegro obiecywała, że będzie łatwo, lekko i przyjemnie.
Na jakiej zasadzie działa ten wyświetlacz na lusterku? Lusterko trzeba rozebrać, czy może jest to taki rzut filmu z projektora na lusterko?

Po demontażu podsufitki zostały jakieś ślady?
Powrót do góry
bolobol

Dyskutant



Dołączył: 19 Sie 2008
Posty: 63
Skąd jesteś (miejscowość / region): Śląsk - Górny
Posiadane auto: Honda City, 1.3 100 KM 2009 (03.2010)
Piwa: 3/2
Wysłany: Pon 05 Maj 2014, 10:04
Temat postu:

Re: ( Honda City ) Kamera cofania - wykonanie


-Miles- napisał:
Sporo pracy...
...a "frajdy" jeszcze więcej Smile
Cytat:
znając życie aukcja na allegro obiecywała, że będzie łatwo, lekko i przyjemnie.
Raczej nie. Zachwalali towar, o problemach dyplomatycznie nie wspominając.
Cytat:
Na jakiej zasadzie działa ten wyświetlacz na lusterku?
Bladego pojęcia nie mam. Myślę, że to jakiś prosty, miniaturowy wyświetlacz (jak np. w komórce czy GPS-ie), który zamiast szybki, przykryty jest od przodu czymś w rodzaju "lustra weneckiego"
Cytat:
Lusterko trzeba rozebrać...?
Lusterka/wyświetlacza, mimo iż rozbieralne (o czym świadczą śrubki widoczne z tyłu) się nie rozbiera się

Podsufitki nie demontowałem. Kable wcisnąłem pod nią, wyciągając uszczelki drzwi w miejscu, gdzie te przewody te przechodziły, wkładając następnie uszczelkę na swoje miejsce - zatem śladów żadnych nie ma.
Powrót do góry
Samuel9007

Czytelnik



Dołączył: 05 Sie 2015
Posty: 1
Skąd jesteś (miejscowość / region): Bydgoszcz
Posiadane auto: Seat Toledo
Piwa: 0/0
Wysłany: Sro 05 Sie 2015, 12:05
Temat postu:

Najlepsze kamery cofania


Ja przekonuje się, że najlepsze Kamery cofania pochodzą od firmy Maxitec. Są uniwersalne i łatwo je dopasować do każdego auta.


Pozdrawiam[/url]
Powrót do góry
andrzejn1981

Czytelnik



Dołączył: 09 Mar 2016
Posty: 2
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa
Posiadane auto: brak
Piwa: 0/0
Wysłany: Wto 19 Kwi 2016, 15:20
Temat postu:

Re: ( Honda City ) Kamera cofania - wykonanie


Ja proponuję coś takiego: http://www.rwcars.pl/kategoria-kamery-cofania.html - dobre, tanie i spoko obsługa.
Powrót do góry
Reklama








Wysłany: Wto 19 Kwi 2016, 15:20
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum HONDA Forum Strona Główna -> ( Honda City ) Porady, problemy techniczne. Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Ogłoszenia sprzedaży - Honda City »

Opinie o samochodach Honda City - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Honda City ) Porady, problemy techniczne.


HondaCivic

67 900

2017r.

133 000 km

mazowieckie

HondaCivic

38 800

2016r.

59 000 km

mazowieckie

HondaAccord

29 900

2010r.

288 850 km

lubelskie

HondaJazz

12 800

2006r.

169 957 km

pomorskie

HondaJazz

13 800

2006r.

96 000 km

śląskie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group




Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System