Honda

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponyksiążkilinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Honda City ) Kamera cofania - wykonanie



 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum HONDA Forum Strona Główna -> ( Honda City ) Porady, problemy techniczne.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bolobol

Dyskutant



Dołączył: 19 Sie 2008
Posty: 63
Skąd jesteś (miejscowość / region): Śląsk - Górny
Posiadane auto: Honda City, 1.3 100 KM 2009 (03.2010)
Piwa: 3/2
Wysłany: Pon 05 Maj 2014, 03:05
Temat postu:

Kamera cofania - wykonanie


Zgodnie z wcześniejszą obietnicą, parafrazując znane porzekadło "słówko się rzekło... kamera zabudowana", pochwalę się, opiszę sposób i problemy przy zabudowie, wrażenia z użytkowania oraz i udostępnię fotki z tego "wydarzenia". Wink
Zatem po kolei; na Allegro, zakupiłem kamerę cofania zabudowaną w ramce tablicy rejestracyjnej, oraz wyświetlacz, zabudowany w nakładce na lusterko wsteczne,


będącym jednocześnie i lusterkiem wstecznym i monitorem 4,3"



Z tyłu wyświetlacza znajdują się 3 przyciski, którymi ustawić można jasność, kontrast, nasycenie, format obrazu 16:9 lub 4:3 oraz wybór AV1 lub AV2, gdyż wyświetlacz może naprzemiennie korzystać z dwóch niezależnych źródeł sygnału.
W związku z tym zarówno wyświetlacz, jak i kamera posiadają możliwość podłączenia oddzielnego niezależnego od siebie zasilania mimo iż, ekranowanie kabla "wizyjnego" czincz łączącego oba te urządzenia, jest jednocześnie przewodem
masy ( - ) i w zasadzie wystarczyłoby podłączyć kamerę do " + " od świateł cofania i dowolnego " - " (masy) a wyświetlacz tylko do " + " (spod stacyjki) i układ zadziała.
(Ja wyświetlacz podłączyłem również i do " - " (masy), bo być może w przyszłości wykorzystam AV2)
Montaż na lusterku jest proty, zatem opis sobie daruję.
Przewody od wyświetlacza do bagażnika przeciągnąłem/ukryłem pod podsufitką

i plastikami słupków.
O ile montaż wyświetlacza jak i przeciągnięcie przewodów do bagażnika było proste i nie pochłonęło zbyt wiele czasu, o tyle montaż ramki i okablowania, okazał się dużym wyzwaniem. Ale po kolei;
otóż po zdjęciu starej ramki tablicy rejestracyjnej, okazało się, że oryginalne otwory w klapie bagażnika są za nisko, w związku z czym zamocowanie na nich ramki z kamerą byłoby niewskazane, gdyż ramka byłaby ok 4 cm za nisko. Nie pozostało mi nic innego jak "skaleczenie" klapy bagażnika i przykręcenie ramki w nowych otworach.

To jednak nie koniec problemów; okazało się bowiem, że górna krawędź ramki, jest bardzo szeroka - ok. (strzelam) 2 cm - przez co skutecznie zasłania oświetlenie tablicy rejestracyjnej. W związku z tym, zmuszony byłem trochę "nad nią popracować"

i zmienić/powiększyć szczeliny widoczne nad literą "S" do kształtu widocznego nad literą "M" (ten otwór jeszcze bardziej w prawo, to "wypadek przy pracy" - źle odmierzyłem, "szpara" była za krótka a ja za leniwy Wink )
Kolejnym wyzwaniem, było przeprowadzenie okablowania kamery do wnętrza klapy bagażnika a stąd, poprzez "kanał kablowy" zamocowany przy lewym pałąku/(zawiasie) bagażnika, do miejsca połączenia kabli tych z wyświetlacza, z tymi od kamerki.
W tym celu, zdemontowałem chromowaną osłonkę/("daszek") tablicy rejestracyjnej by w miejscu pomiędzy wycięciami/świetlikami lamp oświetlających tablicę wywiercić otwór na tyle duży, aby przeciągnąć przez niego zarówno wtyczki jak i trójnik/łącznik kabli. Następnie, po wymontowaniu lewej lampki oświetlenia tablicy, rozwierciłem nieco prawy dolny róg dziury po owej lampce na tyle, by można było zmieścić tam kable i ponownie zamontować lampkę.
Dalej było już z górki.
" + " od kamery do " + " światła cofania, " _ " do masy, czincz do czincza i...gotowe.

Teraz, zostało tylko przymocować tablicę rejestracyjną do ramki.
I tu kolejny, ale ostatni już problem. Ramka jest skonstruowana w ten sposób, że jedynym miejscem stabilizującym tablicę w ramce, jest kamera. Jeden punkt podparcia a w zasadzie mocowania, to trochę z mało, dlatego dolne rogi tablicy, przykręciłem dodatkowymi małymi, niewidocznymi z daleka wkrętami

Tyle o montażu - teraz kilka słów o wrażeniach z użytkowania.
Na początku byłem strasznie zawiedziony.
Po pierwsze: wyświetlacza nie można używać zamiast lusterka wstecznego a jedynie do precyzyjnego cofania. Jasna tyla szyba, (szczególnie w słoneczny dzień) na którą skierowane jest lusterko, niejako "oślepia" wyświetlacz, którego na tak jasnym tle prawie nie widać, za to wyświetlacz jako lusterko, działa znakomicie.
Ja opanowałem ten problem następująco; na lusterkach dojeżdżam (docofuję) na tyle, na ile mam pewność pozostałego miejsca, następnie zmieniam kąt ustawienia lusterka (tak jak robi się to w nocy, gdy ktoś z tyłu nas oślepia) kierując je na tylne siedzenia
i wtedy pojawia się dotychczas niewidoczny obraz z kamerki, przy pomocy którego, jestem w stanie "docofać" z dokładnością
do 5 cm.

Po wtóre, moja kamera przesyła obraz w formacie 4:3 (co na wyświetlaczu daje prostokąt o przekątnej ok 3,5"). Taki obraz, zachowuje naturalne proporcje, lecz jest mały i źle widoczny.
Po przetworzeniu go w wyświetlaczu na format 16:9 daje obraz o przekątnej 4,3" ale bez zachowanej proporcji, przez co jest nienaturalny i mylący (wieczorem, miałem problem z trafieniem w drzwi garażu).

"I to by było na tyle..."


Ostatnio zmieniony przez bolobol dnia Sro 07 Maj 2014, 12:31, w całości zmieniany 10 razy
Powrót do góry
-Miles-

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 23 Gru 2010
Posty: 308
Skąd jesteś (miejscowość / region): Wrocław
Posiadane auto: Honda Civic Tourer FL 2015
Piwa: 7/7
Wysłany: Pon 05 Maj 2014, 08:23
Temat postu:

Re: ( Honda City ) Kamera cofania - wykonanie


Sporo pracy, a znając życie aukcja na allegro obiecywała, że będzie łatwo, lekko i przyjemnie.
Na jakiej zasadzie działa ten wyświetlacz na lusterku? Lusterko trzeba rozebrać, czy może jest to taki rzut filmu z projektora na lusterko?

Po demontażu podsufitki zostały jakieś ślady?
Powrót do góry
bolobol

Dyskutant



Dołączył: 19 Sie 2008
Posty: 63
Skąd jesteś (miejscowość / region): Śląsk - Górny
Posiadane auto: Honda City, 1.3 100 KM 2009 (03.2010)
Piwa: 3/2
Wysłany: Pon 05 Maj 2014, 10:04
Temat postu:

Re: ( Honda City ) Kamera cofania - wykonanie


-Miles- napisał:
Sporo pracy...
...a "frajdy" jeszcze więcej Smile
Cytat:
znając życie aukcja na allegro obiecywała, że będzie łatwo, lekko i przyjemnie.
Raczej nie. Zachwalali towar, o problemach dyplomatycznie nie wspominając.
Cytat:
Na jakiej zasadzie działa ten wyświetlacz na lusterku?
Bladego pojęcia nie mam. Myślę, że to jakiś prosty, miniaturowy wyświetlacz (jak np. w komórce czy GPS-ie), który zamiast szybki, przykryty jest od przodu czymś w rodzaju "lustra weneckiego"
Cytat:
Lusterko trzeba rozebrać...?
Lusterka/wyświetlacza, mimo iż rozbieralne (o czym świadczą śrubki widoczne z tyłu) się nie rozbiera się

Podsufitki nie demontowałem. Kable wcisnąłem pod nią, wyciągając uszczelki drzwi w miejscu, gdzie te przewody te przechodziły, wkładając następnie uszczelkę na swoje miejsce - zatem śladów żadnych nie ma.
Powrót do góry
Samuel9007

Czytelnik



Dołączył: 05 Sie 2015
Posty: 1
Skąd jesteś (miejscowość / region): Bydgoszcz
Posiadane auto: Seat Toledo
Piwa: 0/0
Wysłany: Sro 05 Sie 2015, 12:05
Temat postu:

Najlepsze kamery cofania


Ja przekonuje się, że najlepsze Kamery cofania pochodzą od firmy Maxitec. Są uniwersalne i łatwo je dopasować do każdego auta.


Pozdrawiam[/url]
Powrót do góry
andrzejn1981

Czytelnik



Dołączył: 09 Mar 2016
Posty: 2
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa
Posiadane auto: brak
Piwa: 0/0
Wysłany: Wto 19 Kwi 2016, 15:20
Temat postu:

Re: ( Honda City ) Kamera cofania - wykonanie


Ja proponuję coś takiego: http://www.rwcars.pl/kategoria-kamery-cofania.html - dobre, tanie i spoko obsługa.
Powrót do góry
Reklama








Wysłany: Wto 19 Kwi 2016, 15:20
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum HONDA Forum Strona Główna -> ( Honda City ) Porady, problemy techniczne. Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Ogłoszenia sprzedaży - Honda City »

Opinie o samochodach Honda City - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Honda City ) Porady, problemy techniczne.


HondaFR-V

14 900

2006r.

272 000 km

kujawsko-pomorskie

HondaCivic

17 900

2008r.

178 000 km

małopolskie

HondaCR-V

33 500

2008r.

200 000 km

śląskie

HondaHR-V

55 800

2017r.

148 000 km

małopolskie

HondaCivic

81 900

2017r.

77 300 km

śląskie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group




Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System