Honda

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponyksiążkilinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Honda Jazz ) Techniki Jazdy


Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5  Następny
 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum HONDA Forum Strona Główna -> ( Honda Jazz ) Porady, problemy techniczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kedlaw07

Auto Maniak



Dołączył: 25 Sie 2010
Posty: 4370
Skąd jesteś (miejscowość / region): Opole/opolskie Polska
Posiadane auto: Jazz sx-cool 1.2 i-dsi 2006, Hyundai i20, UFO 2007 1,8 Mruczek w aucie
Piwa: 177/54
Wysłany: Wto 31 Lip 2012, 10:05
Temat postu:

Re: ( Honda Jazz ) Techniki Jazdy


Witam,

Marc napisał:
Cytat:
Jak się tylko da to daję na luz, ale jak wiem, że się zaraz będę ruszać to trzymam wciśnięte sprzęgło. Nie ma reguły. A i tak podobno najbezpieczniej jest dać na luz i włączyć hamulec ręczny (chodzi o skutki ewentualnego uderzenia przez kogoś od tyłu), ale nie znam nikogo, kto by tak robił.
Z tym ręcznym i uderzeniem od tyłu to mi też instruktor mówił.
Cytat:
Co do "spalania" sprzęgła: ja na nauce jazdy też miałem problem z gaśnięciem, ale w Jazzie nauczyłem się i ruszam z lekkim przytrzymaniem sprzęgła (pod górkę to już w ogóle nie da się inaczej... poza użyciem ręcznego) i jakoś nadal chodzi.

A ja się bałem że w tym momencie zaczynam już je "palić", ale jeżeli ty tak robisz to mnie uspokoiłeś.

Cytat:
... Bardziej trzeba uważać, żeby podczas jazdy za długo nie mieć wciśniętego sprzęgła (np. przez bardzo powolną zmianę biegów czy wczesną decyzję o zmianie biegów przed skrętem). Zresztą jak się już nauczysz "niegaśnięcia" to będziesz mniej zwracał uwagę na ruszanie, bo będziesz robił to bez stresu.

Powtarzali mi również żeby nie jeździć na tak zwanym pół sprzęgle, lub trzymania nogi na pedale sprzęgła ale mowa swoje a życie swoje. Należy się po prostu nauczyć jeździć i wyrobić sobie pozytywne nawyki. Wielkie dzięki za pomoc.
_________________
Jeżeli uważasz, że POMOGŁEM POSTAW PIWO. Kupiłeś jazza przeczytaj Akcje serwisowe Hondy
Stan licznika: 182 500 km Honda obecny olej: 0W20 Amsoil, aku 35Ah-6L www.kotekmruczek.5v.pl
www.kotekmruczek.cba.pl
Powrót do góry
-Miles-

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 23 Gru 2010
Posty: 308
Skąd jesteś (miejscowość / region): Wrocław
Posiadane auto: Honda Civic Tourer FL 2015
Piwa: 7/7
Wysłany: Wto 31 Lip 2012, 10:43
Temat postu:

Re: ( Honda Jazz ) Techniki Jazdy


@kedlaw07
W każdym aucie przy "normalnym" ruszaniu, trzeba wyczuć kiedy "bierze" sprzęgło i wtedy na krótki moment je przytrzymać, nie odpuszczając gwałtownie. Jeśli za szybko puścisz sprzęgło auto zgaśnie, a jeśli dasz przy tym duuużo gazu, to ruszysz z piskiem, "paląc" gumy Smile
Powrót do góry
kedlaw07

Auto Maniak



Dołączył: 25 Sie 2010
Posty: 4370
Skąd jesteś (miejscowość / region): Opole/opolskie Polska
Posiadane auto: Jazz sx-cool 1.2 i-dsi 2006, Hyundai i20, UFO 2007 1,8 Mruczek w aucie
Piwa: 177/54
Wysłany: Wto 31 Lip 2012, 11:05
Temat postu:

Re: ( Honda Jazz ) Techniki Jazdy


Witam,
-Miles- napisał:
Cytat:
Jeśli za szybko puścisz sprzęgło auto zgaśnie,...
przekonałem się już kilka razy Sad
Cytat:
... a jeśli dasz przy tym duuużo gazu, to ruszysz z piskiem, "paląc" gumy
Już tak raz ruszyłem z piskiem opon ale dymu nie widziałem, power nie samowity Wink tylko tyle że ja tak nie chciałem. Trzeba się uczyć i jeszcze raz uczyć.
_________________
Jeżeli uważasz, że POMOGŁEM POSTAW PIWO. Kupiłeś jazza przeczytaj Akcje serwisowe Hondy
Stan licznika: 182 500 km Honda obecny olej: 0W20 Amsoil, aku 35Ah-6L www.kotekmruczek.5v.pl
www.kotekmruczek.cba.pl
Powrót do góry
jedynka1

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 06 Gru 2011
Posty: 308
Skąd jesteś (miejscowość / region): Dolnośląskie
Posiadane auto: honda jazz komfort 1.4 2011r
Piwa: 3/4
Wysłany: Wto 31 Lip 2012, 11:41
Temat postu:

Re: ( Honda Jazz ) Techniki Jazdy


Wszystko przychodzi z czasem.Podejrzewam,że za pare miesięcy nie będziesz zwracał uwagi na takie rzeczy,będziesz to wszystko robił automatycznie i bez zastanowienia.Nie od razu Kraków zbudowano Wink
Powrót do góry
kedlaw07

Auto Maniak



Dołączył: 25 Sie 2010
Posty: 4370
Skąd jesteś (miejscowość / region): Opole/opolskie Polska
Posiadane auto: Jazz sx-cool 1.2 i-dsi 2006, Hyundai i20, UFO 2007 1,8 Mruczek w aucie
Piwa: 177/54
Wysłany: Wto 31 Lip 2012, 12:32
Temat postu:

Re: ( Honda Jazz ) Techniki Jazdy


Witam,

Bardzo dziękuję za wszelkie porady, wniosek jest jeden. Ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć jednocześnie wyrabiając dobre nawyki jazdy. Szkoda że nie ma takiego poradnika, na pewno wiele osób by skorzystało i uniknęło stresu "początkującego" kierowcy.
_________________
Jeżeli uważasz, że POMOGŁEM POSTAW PIWO. Kupiłeś jazza przeczytaj Akcje serwisowe Hondy
Stan licznika: 182 500 km Honda obecny olej: 0W20 Amsoil, aku 35Ah-6L www.kotekmruczek.5v.pl
www.kotekmruczek.cba.pl
Powrót do góry
Reklama








Wysłany: Wto 31 Lip 2012, 12:32
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
Marc

Stały Bywalec



Dołączył: 16 Lis 2008
Posty: 240
Skąd jesteś (miejscowość / region): Tuż za Krakowem
Posiadane auto: Honda Jazz 1.4iLS 2004
Piwa: 9/7
Wysłany: Wto 31 Lip 2012, 15:20
Temat postu:

Re: ( Honda Jazz ) Techniki Jazdy


Ćwiczenie swoją drogą, a nie przejmowanie się tak bardzo swoją Smile

A co do poradnika to przeczytaj sobie pewną przyjemną książeczkę, dla początkującego jak znalazł:

Jest w tym chomiku: http://chomikuj.pl/basiek1982

(sorry, że podaję link do Chomika, ale nie znalazłem nigdzie indziej)
Powrót do góry
kedlaw07

Auto Maniak



Dołączył: 25 Sie 2010
Posty: 4370
Skąd jesteś (miejscowość / region): Opole/opolskie Polska
Posiadane auto: Jazz sx-cool 1.2 i-dsi 2006, Hyundai i20, UFO 2007 1,8 Mruczek w aucie
Piwa: 177/54
Wysłany: Sro 01 Sie 2012, 11:27
Temat postu:

Re: ( Honda Jazz ) Techniki Jazdy


Witam,

Marc napisał:
Cytat:
A co do poradnika to przeczytaj sobie pewną przyjemną książeczkę, dla początkującego jak znalazł:
Wielkie dzięki, na prawdę bardzo fajna książeczka. Dużo mozna się dowiedzieć, nie tylko o tych "moich biegach" Wink
Cytat:
Jest w tym chomiku: http://chomikuj.pl/basiek1982
(sorry, że podaję link do Chomika, ale nie znalazłem nigdzie indziej)
Nic nie szkodzi, ważne że jest. Może ktoś inny też skorzysta i się czegoś nowego nauczy.
_________________
Jeżeli uważasz, że POMOGŁEM POSTAW PIWO. Kupiłeś jazza przeczytaj Akcje serwisowe Hondy
Stan licznika: 182 500 km Honda obecny olej: 0W20 Amsoil, aku 35Ah-6L www.kotekmruczek.5v.pl
www.kotekmruczek.cba.pl
Powrót do góry
Jazz07

Czytelnik



Dołączył: 19 Sty 2016
Posty: 9
Skąd jesteś (miejscowość / region): Poznań
Posiadane auto: Honda jazz 1.4 LS 2007
Piwa: 0/6
Wysłany: Sro 20 Sty 2016, 04:02
Temat postu:

Re: Techniki Jazdy


Jazzman napisał:
nie wchodząc w zagadnienia techniczne najprościej mówiąc-odcięcie oznacza iż poniżej okolicy 1500 obr/min jak hamujesz silnikiem to auto już spala benzynę więc nie opłaca się jeżdzic poniżej tej wartości obrotowej dlatego redukuje bieg na niższy aby obroty wzrosły i w ten sposób jadę za darmo jeszcze kilkadziesiąt metrów.


Czytajac te wszystkie wskazówki zastanawiam sie co w takim razie daje za efekt dojezdzanie np. Do czerwonych swiatel na luzie??
Czy to jest zla metoda? Prosze o wytlumaczenie. Nigdy nie jezdzilam autem ktore pokazuje na bierzaco spalanie,wiec nie mialam mozliwosci porownania.
Pozdrawiam
Powrót do góry
sceptyczny

Stały Bywalec



Dołączył: 23 Paź 2015
Posty: 101
Skąd jesteś (miejscowość / region): Polska
Posiadane auto: Jazz
Piwa: 6/6
Wysłany: Sro 20 Sty 2016, 09:06
Temat postu:

Re: ( Honda Jazz ) Techniki Jazdy


Nic nie daje, poza tym że nie masz kontroli nad samochodem jeśli chodzi o napęd.
Tak się po prostu nie robi i nie ma żadnych korzyści ani uzasadnienia.
Powrót do góry
Wystawiono 1 piw(a)
sstar

Auto Maniak



Dołączył: 17 Maj 2013
Posty: 1047
Skąd jesteś (miejscowość / region): Łódź/Wrocław
Posiadane auto: Honda Jazz II 2005 1.4 182k [Aral 10W40, Mobil 5W50, Amsoil 0W30, Millers CFS 0W20, Millers XF 0W20, Millers CFS 0W20]; Hyundai Tucson 2.0 CRDI
Piwa: 5/0
Wysłany: Sro 17 Lut 2016, 22:13
Temat postu:

Re: ( Honda Jazz ) Techniki Jazdy


Niby się nie robi, ale bywają wypadki, gdy chcemy się dotoczyć do świateł/ronda z dużej prędkości, a nie chcemy, ani po kolei redukować, ani wysprzęglać, mam takie dwa miejsca, gdzie wrzucam luz i się dotaczam, zwykle oznacza to z piątki przez luz na dwójkę (rondo), z piątki na luz i stop (światła). W obydwu przypadkach jadę sam i jest oghólnie luz, który pozwala na luz;-) Zgadzam się jednak, że może to być w pewnych sytuacjach niebezpieczne... równie dobrze jak wrzucenie na luz gdy stoimy na światłach, gdy jednak ktoś się może w nas wbić, a my czujni moglibyśmy jednak jakoś szybko uciec.

Ale chciałem o czym innym. Jak już jesteśmy przy nawykach, to niestety czasem złe nawyki się w nas utrwalają, a nie tylko dobre. Pamiętam z mojego egzaminu (wcale nie tak dawno znowu) - egzaminatorka do mnie: niech pan nie trzyma tej nogi na sprzęgle, na co ja - ale tak bezpieczniej się czuję (co znaczy, że mi nie zgaśnie przy hamowaniu), na co ona - no tak, ale niekoniecznie na trójce:-) Podpalenie sprzęgła przechodziliśmy już (górka i to nie ja byłem... a Starlet); strzały ze sprzęgła niezdrowe a jakże spektakularne na różnych biegach; półsprzęgło to niestety w moim Jazzie konieczność (np. na górce w korku), ew. gaz i wysprzęglenie (w Fabii mogę płynnie i dostojnie na 1 i 2 się toczyć - w Jazzie się to nie udaje) - lubi trochę gazu, oszczędzanie mu nie służy.
_________________
SstarWines
Powrót do góry
przempo

Auto Maniak



Dołączył: 26 Kwi 2013
Posty: 633
Skąd jesteś (miejscowość / region): Ostrów Wielkopolski
Posiadane auto: Mini Cooper 1.6, Toyota Verso 2.0, MB W204
Piwa: 13/3
Wysłany: Nie 21 Lut 2016, 20:37
Temat postu:

Re: ( Honda Jazz ) Techniki Jazdy


sceptyczny napisał:
Nic nie daje, poza tym że nie masz kontroli nad samochodem jeśli chodzi o napęd.
Tak się po prostu nie robi i nie ma żadnych korzyści ani uzasadnienia.


Tak się robi i daje to wymierne oszczędności, oczywiście tylko wtedy gdy nauczymy się przewidywać sytuację na drodze.
Powrót do góry
sceptyczny

Stały Bywalec



Dołączył: 23 Paź 2015
Posty: 101
Skąd jesteś (miejscowość / region): Polska
Posiadane auto: Jazz
Piwa: 6/6
Wysłany: Nie 21 Lut 2016, 22:53
Temat postu:

Re: ( Honda Jazz ) Techniki Jazdy


przempo napisał:
sceptyczny napisał:
Nic nie daje, poza tym że nie masz kontroli nad samochodem jeśli chodzi o napęd.
Tak się po prostu nie robi i nie ma żadnych korzyści ani uzasadnienia.


Tak się robi i daje to wymierne oszczędności, oczywiście tylko wtedy gdy nauczymy się przewidywać sytuację na drodze.


Robi się ale nie znaczy że to jest prawidłowe zachowanie. Jakie widzisz tego korzyści? Skąd oszczędności?


Ostatnio zmieniony przez sceptyczny dnia Pon 22 Lut 2016, 08:55, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Flik77

Auto Maniak



Dołączył: 29 Paź 2010
Posty: 1081
Skąd jesteś (miejscowość / region): Świętokrzyskie
Posiadane auto: Honda Jazz LS 1.4 2005r.
Piwa: 24/17
Wysłany: Nie 21 Lut 2016, 23:18
Temat postu:

Re: Techniki Jazdy


Jazz07 napisał:

Czytajac te wszystkie wskazówki zastanawiam sie co w takim razie daje za efekt dojezdzanie np. Do czerwonych swiatel na luzie??
Czy to jest zla metoda? Prosze o wytlumaczenie. Nigdy nie jezdzilam autem ktore pokazuje na bierzaco spalanie,wiec nie mialam mozliwosci porownania.
Pozdrawiam


Mnie uczono, że takie zachowanie miało uzasadnienie w erze fiatów 126p czyli aut wyposazonych w gaźnik. Dziś nie poleca się takiego sposobu jazdy.

http://superauto24.se.pl/porady/nie-jedzi-na-luzie-jazda-na-biegu-jalowym-stwarza-niebezpieczenstwo-i-nie-jest-ekonomiczna_278710.html
Powrót do góry
przempo

Auto Maniak



Dołączył: 26 Kwi 2013
Posty: 633
Skąd jesteś (miejscowość / region): Ostrów Wielkopolski
Posiadane auto: Mini Cooper 1.6, Toyota Verso 2.0, MB W204
Piwa: 13/3
Wysłany: Wto 01 Mar 2016, 21:16
Temat postu:

Re: ( Honda Jazz ) Techniki Jazdy


sceptyczny napisał:
przempo napisał:
sceptyczny napisał:
Nic nie daje, poza tym że nie masz kontroli nad samochodem jeśli chodzi o napęd.
Tak się po prostu nie robi i nie ma żadnych korzyści ani uzasadnienia.


Tak się robi i daje to wymierne oszczędności, oczywiście tylko wtedy gdy nauczymy się przewidywać sytuację na drodze.


Robi się ale nie znaczy że to jest prawidłowe zachowanie. Jakie widzisz tego korzyści? Skąd oszczędności?


Kluczowe znaczenie ma wyrażenie "hamowanie silnikiem" z naciskiem na hamowanie. Każde hamowanie oznacza stratę. Aby wprawić pojazd w ruch musisz spalić określoną ilość paliwa, umówmy się, że jest prosta równa droga i masz do dyspozycji 100ml paliwa. Uruchamiasz silnik, rozpędzasz pojazd aż do chwili gdy silnik zgaśnie, po czym nie robisz nic, czyli auto toczy się na biegu. Teoretyzuję, ale umówmy się, że pojazd pokona drogę ok 300 metrów. I teraz druga sytuacja, poczatek ten sam, ale w chwili gdy gaśnie silnik wciskasz sprzęgło i pojazd toczy się dalej "na luzie" - nadal teoretyzuję, ale pewnie pokona z 1000 metrów. Silnik na biegu jałowym pali naprawdę minimalne ilości paliwa i są to wielkości nieporównywalnie mniejsze niż ponowne rozpędzanie auta z bezmyślnego hamowania silnikiem. Reasumując - hamowanie silnikiem TAK, ale tylko wtedy gdy naprawdę potrzebne jest hamowanie, więcej oszczedności przynosi przemyślany sposób jazdy z maksymalnym unikaniem jakiegokolwiek hamowania Smile
Pozdrawiam
Przemo
Powrót do góry
sceptyczny

Stały Bywalec



Dołączył: 23 Paź 2015
Posty: 101
Skąd jesteś (miejscowość / region): Polska
Posiadane auto: Jazz
Piwa: 6/6
Wysłany: Wto 01 Mar 2016, 22:10
Temat postu:

Re: ( Honda Jazz ) Techniki Jazdy


Po pierwsze to mowa jest własnie o dojeżdżaniu do świateł gdzie już wiesz że i tak będziesz hamował więc wyhamowywanie jest pożądane. Po drugie zaskoczyłeś mnie tym że w ogóle ktoś stosuje metodę rozpędzania auta, wrzucania na luz i jechania w ten sposób. Jeżeli źle zrozumiałem to mnie popraw. W ogóle nawet dojeżdżanie do świateł na luzie jest bez sensu bo pęd będziesz musiał wytracić za pomocą hamulców co zużywa klocki i tarcze co też jest bez sensu.
W kilku punkach podam Ci dlaczego jazda na wolnych obrotach jak opisujesz, jest bez sensu.
1. Oszczędzanie w ten sposób paliwa to pozorne oszczędności. Wolne obroty dla silnika wcale nie są zdrowe. Silnik na wolnych zużywa się bardziej niż dajmy na to na 3 tys jednostajnych obrotów. Niskie obroty to wyższe wibracje i większe obciążenia dla mechanizmu tłokowo-korbowego bo bezwładność jest mniejsza.
2. Jazda na wolnych obrotach to zabójstwo dla koła dmumasowego który nienawidzi niskich obrotów bo to się wiąże ze sporymi wibracjami. Koszt dwumasa to nawet 8 tys zł. Warto?

A teraz dotknijmy jeszcze techniki jazdy. Co zrobisz jak jadąc na wolnych obrotach wpadniesz w nadsterowność? Nic nie zrobisz, poza pięknym oberkiem bo Twój samochód jest niesterowalny. Mając wrzucony bieg, wystarczy dodać gazu i ładnie wyprowadzisz auto.
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum HONDA Forum Strona Główna -> ( Honda Jazz ) Porady, problemy techniczne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5  Następny
Strona 3 z 5
Ogłoszenia sprzedaży - Honda Jazz »

Opinie o samochodach Honda Jazz - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Honda Jazz ) Porady, problemy techniczne


HondaCR-V

22 900

2009r.

275 000 km

kujawsko-pomorskie

HondaCivic

19 900

2008r.

186 000 km

kujawsko-pomorskie

HondaCR-V

32 000

2008r.

200 000 km

śląskie

HondaHR-V

89 900

2018r.

45 350 km

warmińsko-mazurskie

HondaCivic

18 900

2007r.

303 500 km

kujawsko-pomorskie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group




Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System