Honda

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponyksiążkilinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Honda Jazz ) Kiedy zmieniacie biegi, czyli jak nie zajechać silnika?



 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum HONDA Forum Strona Główna -> ( Honda Jazz ) Porady, problemy techniczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
niedoswiadczony

Czytelnik



Dołączył: 29 Lip 2017
Posty: 1
Skąd jesteś (miejscowość / region): Poznań
Posiadane auto: Honda Jazz II, 1.4, 2003
Piwa: 0/0
Wysłany: Sob 29 Lip 2017, 17:11
Temat postu:

Kiedy zmieniacie biegi, czyli jak nie zajechać silnika?


Hej!

Mimo iż prawo jazdy mam od niemalże 10 lat to do tej pory było ono jedynie ozdobą w portfelu. W końcu postanowiłem to zmienić i tym oto sposobem stałem się świeżo upieczonym właścicielem Hondy Jazz II 1.4 z 2003. Przed zakupem skorzystałem z oferty jednej ze szkół nauki jazdy gdzie wykupiłem sobie 10 godzin jazd na samochodzie Reno Clio IV.

Kierując Reno Clio bardzo szybko wchodziłem na trzeci bieg. W zasadzie z jedynki tylko ruszałem i od razu przechodziłem na drugi bieg. Około 30 km/h wrzucałem trójkę, a przy 50 km/h do akcji wchodził czwarty bieg. Wydaje mi się, że to było OK - instruktor nie zwracał mi na to uwagi, a sam samochód też się nie uskarżał.

Po przesiadce do Hondy Jazz mam wrażenie, że silnik "znosi więcej". Na pierwszym biegu rozpędzam się do 20 km/h, potem drugi bieg do 40 km/h, dalej trzeic bieg i w sumie w mieście rzadko zdarza mi się wejść wyżej bo czwarty bieg wrzucam około 60km/h. Obroty mam zawsze około 2500 - 3000 obr/min.

Wydaje mi się, że nie robię nic złego. Zawsze staram się wczuć w auto i robić to na słuch, ale nie mam dużego doświadczenia. Chciałbym, żebyście wypowiedzieli się jako bardziej wyposażeni kierowcy Wink

Pozdrawiam wszystkich fanów Hondy!
Powrót do góry
Maciej Loret

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 14 Lip 2015
Posty: 314
Skąd jesteś (miejscowość / region): okolice Bydgoszczu
Posiadane auto: Honda Jazz 1,4 LS \\\'03
Piwa: 3/2
Wysłany: Sob 29 Lip 2017, 22:34
Temat postu:

Re: Kiedy zmieniacie biegi, czyli jak nie zajechać silnika?


niedoswiadczony napisał:

Kierując Reno Clio bardzo szybko wchodziłem na trzeci bieg. W zasadzie z jedynki tylko ruszałem i od razu przechodziłem na drugi bieg. Około 30 km/h wrzucałem trójkę, a przy 50 km/h do akcji wchodził czwarty bieg. Wydaje mi się, że to było OK - instruktor nie zwracał mi na to uwagi, a sam samochód też się nie uskarżał.


Za wcześnie zmieniałeś biegi. Chybz, że to nie była benzyna.

niedoswiadczony napisał:

Po przesiadce do Hondy Jazz mam wrażenie, że silnik "znosi więcej". Na pierwszym biegu rozpędzam się do 20 km/h, potem drugi bieg do 40 km/h, dalej trzeic bieg i w sumie w mieście rzadko zdarza mi się wejść wyżej bo czwarty bieg wrzucam około 60km/h. Obroty mam zawsze około 2500 - 3000 obr/min.


Tu znacznie lepiej.

niedoswiadczony napisał:

Wydaje mi się, że nie robię nic złego. Zawsze staram się wczuć w auto i robić to na słuch, ale nie mam dużego doświadczenia. Chciałbym, żebyście wypowiedzieli się jako bardziej wyposażeni kierowcy Wink


Jeśli silnik rozgrzany, to możesz ciągnąć do końca tym bardziej w okolice max. mocy.
_________________
Pozdrawiam, Maciej Loret
Corolla 2016, Yaris HSD 2016 i Jazz 2003
Powrót do góry
IndianaD

Czytelnik



Dołączył: 28 Lip 2017
Posty: 4
Skąd jesteś (miejscowość / region): Częstochowa
Posiadane auto: Honda Jazz III (GE) 1.4 '09
Piwa: 0/0
Wysłany: Pon 31 Lip 2017, 09:25
Temat postu:

Re: ( Honda Jazz ) Kiedy zmieniacie biegi, czyli jak nie zajechać silnika?


Nie wiem jak to jest w Jazz II ale w swojej III, gdy jadę po mieście i wiem, że nie potrzebuję przyspieszenia i teren jest wiadomo równy to 5-ty bieg wrzucam już spokojnie przy 50km/h. Wtedy dajesz bardzo delikatny gaz. Zmiana biegów jak na nauce jazdy w Clio była według mnie jak najbardziej w porządku. Poczytaj o tym jak jeździć ekonomicznie, eksperymentuj. To akurat nie jest kwestia bezpieczeństwa więc masz pełną dowolność.
Powrót do góry
kedlaw07

Auto Maniak



Dołączył: 25 Sie 2010
Posty: 4370
Skąd jesteś (miejscowość / region): Opole/opolskie Polska
Posiadane auto: Jazz sx-cool 1.2 i-dsi 2006, Hyundai i20, UFO 2007 1,8 Mruczek w aucie
Piwa: 177/54
Wysłany: Pon 31 Lip 2017, 10:03
Temat postu:

Re: ( Honda Jazz ) Kiedy zmieniacie biegi, czyli jak nie zajechać silnika?


IndianaD napisał:
Nie wiem jak to jest w Jazz II ale w swojej III, gdy jadę po mieście i wiem, że nie potrzebuję przyspieszenia i teren jest wiadomo równy to 5-ty bieg wrzucam już spokojnie przy 50km/h.
Zmieniasz bo zapala Ci się kontrolka Wink
Cytat:
Wtedy dajesz bardzo delikatny gaz. Zmiana biegów jak na nauce jazdy w Clio była według mnie jak najbardziej w porządku. Poczytaj o tym jak jeździć ekonomicznie, eksperymentuj. To akurat nie jest kwestia bezpieczeństwa więc masz pełną dowolność.
Można jeździć ekonomicznie i efektywnie jazzem, ale trzeba odpowiednio w nim zmieniać biegi Wink
Tutaj masz

(daj ctrl + "+") i obrazek się powiększy
przełożenia w odniesieniu do prędkości zalecane przez producenta.
_________________
Jeżeli uważasz, że POMOGŁEM POSTAW PIWO. Kupiłeś jazza przeczytaj Akcje serwisowe Hondy
Stan licznika: 182 500 km Honda obecny olej: 0W20 Amsoil, aku 35Ah-6L www.kotekmruczek.5v.pl
www.kotekmruczek.cba.pl
Powrót do góry
karion

Stały Bywalec



Dołączył: 09 Lut 2016
Posty: 197
Skąd jesteś (miejscowość / region): Polska
Posiadane auto: Był jazz jest Yeti 2.0TDI CR 4x4
Piwa: 6/6
Wysłany: Pon 31 Lip 2017, 14:03
Temat postu:

Re: ( Honda Jazz ) Kiedy zmieniacie biegi, czyli jak nie zajechać silnika?


kedlaw07 napisał:
Można jeździć ekonomicznie i efektywnie jazzem


Weź nie pie.. dol.
Ja bym użył określenia wystarczająco dla niektórych Wink
Trzeba czasem depnąć i potrzymać by jechało zwłaszcza z klimą i bagażem.

Pozdrawiam Smile
Powrót do góry
Reklama








Wysłany: Pon 31 Lip 2017, 14:03
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
Kiełekg

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 14 Maj 2012
Posty: 296
Skąd jesteś (miejscowość / region): Wawa
Posiadane auto: Jazz 1.4 2010
Piwa: 24/2
Wysłany: Pon 31 Lip 2017, 15:23
Temat postu:

Re: ( Honda Jazz ) Kiedy zmieniacie biegi, czyli jak nie zajechać silnika?


Im mniejsza prędkość obrotowa, tym elementy zawieszenia silnika, tłumiki drgań sprzęgła, łożyska skrzyni, przekazanie napędu, etc. mocniej dostają w kość.
Nie opłaca się zmieniać biegów przy mniej niż 3kRPM, bo rachunek ekonomiczny wychodzi ujemny - mniej na paliwo, więcej na ewentualne naprawy.
_________________
Kiełek
Powrót do góry
gadu-gadu
kedlaw07

Auto Maniak



Dołączył: 25 Sie 2010
Posty: 4370
Skąd jesteś (miejscowość / region): Opole/opolskie Polska
Posiadane auto: Jazz sx-cool 1.2 i-dsi 2006, Hyundai i20, UFO 2007 1,8 Mruczek w aucie
Piwa: 177/54
Wysłany: Pon 31 Lip 2017, 15:30
Temat postu:

Re: ( Honda Jazz ) Kiedy zmieniacie biegi, czyli jak nie zajechać silnika?


karion napisał:
kedlaw07 napisał:
Można jeździć ekonomicznie i efektywnie jazzem


Weź nie pie.. dol.

Jeździsz jazzem III tak więc masz kontrolkę, która sygnalizuje Ci wrzucenie piątego biegu przy prędkości ok. 30 km/h.
Tak więc stosując się do tego zalecenia będziesz miał jazdę ekonomiczną i efektywną.
Wszystko zgodnie z zaleceniami producenta.

Kolega ma jazza II

Cytat:
Trzeba czasem depnąć i potrzymać by jechało zwłaszcza z klimą i bagażem.

Pozdrawiam Smile
Nie lepiej przejechać się na niższym biegu z odpowiednią max osiąganą prędkością Question
Patrz w/w tabela.
_________________
Jeżeli uważasz, że POMOGŁEM POSTAW PIWO. Kupiłeś jazza przeczytaj Akcje serwisowe Hondy
Stan licznika: 182 500 km Honda obecny olej: 0W20 Amsoil, aku 35Ah-6L www.kotekmruczek.5v.pl
www.kotekmruczek.cba.pl
Powrót do góry
karion

Stały Bywalec



Dołączył: 09 Lut 2016
Posty: 197
Skąd jesteś (miejscowość / region): Polska
Posiadane auto: Był jazz jest Yeti 2.0TDI CR 4x4
Piwa: 6/6
Wysłany: Pon 31 Lip 2017, 15:40
Temat postu:

Re: ( Honda Jazz ) Kiedy zmieniacie biegi, czyli jak nie zajechać silnika?


W dzień nie widać nic na tej ledwo widocznej strzałce góra dół a dwa mi w ogóle nie pasuje ani forma takiej jazdy nigdy też nie patrzę na te strzałki bo to zbędny bajer dla cioci kloci. Ani honda ani producent ani nikt inny nie wie niż ja sam jaka jazda jest efektywna dla mnie. To co jest efektywne dla jednych nie znaczy że będzie dla innych. Nie ma uniwersalnej recepty.

U mnie pokazuje wyższy bieg około 2tys ale to całkowicie bez sensu nie ma się żadnej kontroli nad pedałem gazu dokładniej przy dodaniu gazu. Opcja minimum to ok 2500obr żeby chciało w ogóle jakoś reagować na dodanie gazu.

Moje oczekiwania niestety przerastają możliwości ale jakoś sobie radzę na swój sposób. Smile

Tabelka jest ok, trzeba też korzystać z pełnego dostępnego wachlarza bo silnik uschnie Wink
Powrót do góry
sstar

Auto Maniak



Dołączył: 17 Maj 2013
Posty: 1047
Skąd jesteś (miejscowość / region): Łódź/Wrocław
Posiadane auto: Honda Jazz II 2005 1.4 182k [Aral 10W40, Mobil 5W50, Amsoil 0W30, Millers CFS 0W20, Millers XF 0W20, Millers CFS 0W20]; Hyundai Tucson 2.0 CRDI
Piwa: 5/0
Wysłany: Pon 31 Lip 2017, 16:30
Temat postu:

Re: ( Honda Jazz ) Kiedy zmieniacie biegi, czyli jak nie zajechać silnika?


W Jazzie II przy prędkości 50km/h można się wahać między 3 i 4. 4 to cruising, lekka górka w dół i ciut więcej na liczniku powiedzmy 55. W przeciwnym razie trójka.
_________________
SstarWines
Powrót do góry
kedlaw07

Auto Maniak



Dołączył: 25 Sie 2010
Posty: 4370
Skąd jesteś (miejscowość / region): Opole/opolskie Polska
Posiadane auto: Jazz sx-cool 1.2 i-dsi 2006, Hyundai i20, UFO 2007 1,8 Mruczek w aucie
Piwa: 177/54
Wysłany: Wto 01 Sie 2017, 09:19
Temat postu:

Re: ( Honda Jazz ) Kiedy zmieniacie biegi, czyli jak nie zajechać silnika?


sstar napisał:
W Jazzie II przy prędkości 50km/h można się wahać między 3 i 4. 4 to cruising, lekka górka w dół i ciut więcej na liczniku powiedzmy 55. W przeciwnym razie trójka.
Młoda śmiga, w taki sposób jak opisałeś.
Natomiast w moim przypadku 60km/h to 3-ka po mieście, a powyżej to już 4-ka.
_________________
Jeżeli uważasz, że POMOGŁEM POSTAW PIWO. Kupiłeś jazza przeczytaj Akcje serwisowe Hondy
Stan licznika: 182 500 km Honda obecny olej: 0W20 Amsoil, aku 35Ah-6L www.kotekmruczek.5v.pl
www.kotekmruczek.cba.pl
Powrót do góry
sstar

Auto Maniak



Dołączył: 17 Maj 2013
Posty: 1047
Skąd jesteś (miejscowość / region): Łódź/Wrocław
Posiadane auto: Honda Jazz II 2005 1.4 182k [Aral 10W40, Mobil 5W50, Amsoil 0W30, Millers CFS 0W20, Millers XF 0W20, Millers CFS 0W20]; Hyundai Tucson 2.0 CRDI
Piwa: 5/0
Wysłany: Wto 01 Sie 2017, 09:32
Temat postu:

Re: ( Honda Jazz ) Kiedy zmieniacie biegi, czyli jak nie zajechać silnika?


60 wydaje się dobrą barierą dla 4.
Oczywiście oprócz sytuacji krytycznych wtedy trójka, a moze i dwójka i ogień...za chwilę.
_________________
SstarWines
Powrót do góry
kedlaw07

Auto Maniak



Dołączył: 25 Sie 2010
Posty: 4370
Skąd jesteś (miejscowość / region): Opole/opolskie Polska
Posiadane auto: Jazz sx-cool 1.2 i-dsi 2006, Hyundai i20, UFO 2007 1,8 Mruczek w aucie
Piwa: 177/54
Wysłany: Wto 01 Sie 2017, 11:51
Temat postu:

Re: ( Honda Jazz ) Kiedy zmieniacie biegi, czyli jak nie zajechać silnika?


sstar napisał:
60 wydaje się dobrą barierą dla 4.
Oczywiście oprócz sytuacji krytycznych wtedy trójka, a moze i dwójka i ogień...za chwilę.
Kiedyć musiałem pocisnąć.
Włączałem się do ruchu. Patrzę Tir leci "szybkim pasem", to ja spokojnie 1-ka na pierwszy pas a potem 2-ka.
Odruchowo spojrzenie w lusterko a kierowca Tir'a pas zmienił i już za mną leci. Pedał max w podłogę i uciekam.
Na boczny "lewy szybki pas" nie mogę wskoczyć bo lecą jak wariaci. Rzut oka na licznik, widzę dochodzi do 80 km/h.
Strach w ochach bo gość siedzi prawie na zderzaku.
W końcu daję 3-kę i jakoś odjeżdżam od niego ...
_________________
Jeżeli uważasz, że POMOGŁEM POSTAW PIWO. Kupiłeś jazza przeczytaj Akcje serwisowe Hondy
Stan licznika: 182 500 km Honda obecny olej: 0W20 Amsoil, aku 35Ah-6L www.kotekmruczek.5v.pl
www.kotekmruczek.cba.pl
Powrót do góry
Kiełekg

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 14 Maj 2012
Posty: 296
Skąd jesteś (miejscowość / region): Wawa
Posiadane auto: Jazz 1.4 2010
Piwa: 24/2
Wysłany: Wto 01 Sie 2017, 16:05
Temat postu:

Re: ( Honda Jazz ) Kiedy zmieniacie biegi, czyli jak nie zajechać silnika?


strzałki zalecanej zmiany biegów to ulubione kontrolki warsztatów mechanicznych Smile I producentów aut.
_________________
Kiełek
Powrót do góry
gadu-gadu
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum HONDA Forum Strona Główna -> ( Honda Jazz ) Porady, problemy techniczne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Ogłoszenia sprzedaży - Honda Jazz »

Opinie o samochodach Honda Jazz - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Honda Jazz ) Porady, problemy techniczne


HondaCR-V

7 900

1999r.

342 000 km

lubelskie

HondaAccord

14 900

2004r.

215 316 km

śląskie

HondaCivic

54 900

2014r.

195 412 km

warmińsko-mazurskie

HondaCivic

85 990

2021r.

16 000 km

śląskie

HondaCR-V

69 900

2016r.

227 000 km

mazowieckie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group




Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System