Honda

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponyksiążkilinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( OFF TOPIC - czyli prawie na kazdy temat ) Likwidacja działalności gospodarczej a VAT od auta



 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum HONDA Forum Strona Główna -> ( OFF TOPIC - czyli prawie na kazdy temat ) Polityka, sport, muzyka, czas wolny, zainteresowania, ...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
sparky

Debiutant



Dołączył: 06 Lip 2010
Posty: 20
Skąd jesteś (miejscowość / region): GD
Posiadane auto: NX4
Piwa: 0/1
Wysłany: Wto 15 Wrz 2015, 21:51
Temat postu:

Likwidacja działalności gospodarczej a VAT od auta


Witajcie,

Chciałbym zasięgnąć opinii kogoś z Was, kto ma/miał działalność gospodarczą (jednoosobową) i zna niuanse związane z jej zamknięciem. A chodzi mi konkretnie o samochód.

Otóż miałem sobie ową działalność i 3 lata temu kupiłem używane auto - poleasingowe, na fakturę. Przez ten czas stanowiło mój środek trwały, amortyzowało się. Choć przyznam, że nie znam szczegółów - załatwiała to księgowa.

Działalność zamknąłem. Z tego co wiem, powinienem obecnie zapłacić VAT od wartości samochodu. Ba, w internetach piszą mądre rady, by właśnie z tego powodu auto sprzedać tuż przed zamknięciem działalności. Wyobrażam sobie, ze to problem w przypadku dużej wartości (=duży VAT).

Dowiedziałem się od wspomnianej księgowej jednak, że póki auto jest moje (już jako osoby prywatnej), nie muszę nic płacić do momentu jego sprzedaży. I jeśli sprzedam je po 5 latach od kupna, to w ogóle nie ma sprawy (bo 5 lat jest amortyzowane?).

Nie, żebym podważał zdanie księgowej, ale może ktoś potwierdzi mi dla spokoju ducha takie wytyczne (albo zaprzeczy?). Dzięki.
_________________
pozdrawiam, Sparky
Powrót do góry
dodek

Auto Maniak



Dołączył: 16 Sie 2010
Posty: 914
Skąd jesteś (miejscowość / region): Zakopane
Posiadane auto: Renault Clio 1,4 16V 2003 98KM, Renault Trafic 2,0 dCi 2009 140 KM
Piwa: 75/29
Wysłany: Wto 15 Wrz 2015, 22:34
Temat postu:

Re: ( OFF TOPIC - czyli prawie na kazdy temat ) Likwidacja działalności gospodarczej a VAT od auta


Księgowym nie jestem, ale tak "na chłopski rozum";
jak możesz amortyzować samochód na firmę przez pięć lat skoro po trzech latach zamykasz działalność?
Powrót do góry
nadamus
Moderator

Auto Maniak



Dołączył: 09 Lut 2009
Posty: 1887
Skąd jesteś (miejscowość / region): białystok
Posiadane auto: chevrolet aveo T255 i hultaj atos
Piwa: 137/4
Wysłany: Sro 16 Wrz 2015, 17:35
Temat postu:

Re: ( OFF TOPIC - czyli prawie na kazdy temat ) Likwidacja działalności gospodarczej a VAT od auta


Pierwsze pytanie- był (jest) to samochód osobowy czy też ciężarowy?
_________________
Wszystkie błędy stylistyczne i ortograficzne są zamierzone- jakiekolwiek powielanie ich i rozpowszechnianie bez mojej zgody jest zabronione! Nie udzielam rad telefonicznie.
Powrót do góry
Transit 2

Auto Maniak



Dołączył: 25 Sty 2015
Posty: 2118
Skąd jesteś (miejscowość / region): Podlaskie
Posiadane auto: Peugeot 106, Ford mondeo, Transit, Mercedes sprinter, Opel Vectra 2.0 tdi. Obecnie posiadam Forda Transit 2.0 tdi 300 rok 2003., Peugeot 206 1.1 2002 rok, Citroen c5 2.0 hdi 2002 rok.
Piwa: 102/6
Wysłany: Czw 12 Lis 2015, 23:32
Temat postu:

Re: ( OFF TOPIC - czyli prawie na kazdy temat ) Likwidacja działalności gospodarczej a VAT od auta


Witam.
Cytat:
Z tego co wiem, powinienem obecnie zapłacić VAT od wartości samochodu.
Nieprawda, nic nie musisz płacić.
Cytat:
I jeśli sprzedam je po 5 latach od kupna, to w ogóle nie ma sprawy (bo 5 lat jest amortyzowane?).
Nie ma czegoś takiego, bo jeżeli zdecydujesz się teraz sprzedać to jedyna potrzebna umowa kupna sprzedaży aby odpisać koszty podatku, w przypadku sprzedaży w trakcie działalności to jedyna potrzebna wystawienie faktury, lecz nie umowa kupna-sprzedaży.
Cytat:
to samochód osobowy czy też ciężarowy?
Nie ma znaczenie jakie to auto. Każde auto zakupione na firmę i fakturę podlegają takie same zasady.

Tak więc w Twoim przypadku po zrezygnowaniu firmy, auto przechodzi na Twoja własną aniżeli firmy. Jeśli chcesz mieć auto na stale, to jedyna rzecz musisz z głosić likwidacje z podatku vat i to wszystko.
Ale uwaga, każdy powiat ma swój obyczaj, a więc należy się dowiedzieć swoim rejonie, może się wydawać komuś zbyt śmieszne ale jest to prawdziwe.
Pozdrawiam
_________________
Każda rada jest dobra, ale odpisanie jak zostało naprawione to też dobra rada.
Szczęśliwego Nowego Jorku.
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum HONDA Forum Strona Główna -> ( OFF TOPIC - czyli prawie na kazdy temat ) Polityka, sport, muzyka, czas wolny, zainteresowania, ... Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1





 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( OFF TOPIC - czyli prawie na kazdy temat ) Polityka, sport, muzyka, czas wolny, zainteresowania, ...


HondaAccord

37 900

2012r.

262 000 km

mazowieckie

HondaCivic

85 990

2021r.

16 000 km

śląskie

HondaAccord

14 900

2004r.

215 316 km

śląskie

HondaCivic

7 300

2000r.

176 000 km

śląskie

HondaCivic

25 900

2008r.

193 000 km

mazowieckie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group




Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System